Wyroki skazujące w procesie wyłudzających pieniądze "na wnuczka"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 stycznia 2016 09:30


Wyroki skazujące w procesie wyłudzających pieniądze "na wnuczka" Zorganizowana grupa przestępcza dokonała usiłowała dokonać tylko w ciągu kilku miesięcy 2013 r. kilkudziesięciu oszustw tzw. metodą "na wnuczka" oraz prania brudnych pieniędzy. Fot. jaime.silva/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek (22 stycznia) wyroki skazujące w procesie grupy, która wyłudzała w całym kraju pieniądze od starszych osób, stosując metodę "na wnuczka". Najwyższa kara to siedem lat więzienia. Orzeczenie jest prawomocne.

Oskarżonym w tej sprawie prokuratura zarzuciła działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i w jej ramach dokonanie i usiłowanie dokonania w ciągu kilku miesięcy 2013 r. kilkudziesięciu oszustw tzw. metodą "na wnuczka" oraz pranie brudnych pieniędzy.

Głównemu oskarżonemu zarzucono, że od starszych osób, którym udało się telefonicznie wmówić, że ich bliscy są w nagłej potrzebie finansowej, odbierał pieniądze. Podawał się za znajomego wnuczka osoby, od której pieniądze wyłudzono.

Sąd skazał go na siedem lat więzienia uznając, iż w wielu miastach w Polsce, m.in. w Olsztynie, Korszach czy Lidzbarku Warmińskim odebrał od osób poszkodowanych w sumie ok. 500 tys. zł.

W jego przypadku sąd apelacyjny wyrok utrzymał, podobnie jak wobec trzech innych osób. Nieco złagodził jedynie kary więzienia dla trzech kobiet narodowości romskiej, których rola w popełnianiu przestępstw nie była - w ocenie sądu - wiodąca. Do ich zadań należała m.in. wymiana wyłudzonych pieniędzy ze złotówek na euro.

Sąd orzekł też wobec oskarżonych solidarny obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych odpowiednich kwot.

Głównego zleceniodawcy przestępstw, za które grupa była sądzona, nie udało się ustalić i zatrzymać. Jak wynika z ustaleń prokuratury, prawdopodobnie wymienione pieniądze przekazywane były dalej do Wielkiej Brytanii nieustalonym dotąd osobom - i to one typowały starszych ludzi i telefonowały do nich, podając się za wnuczków czy innych członków rodziny w potrzebie.

Grupa została rozpracowana m.in. w wyniku operacji policyjnej z wykorzystaniem tzw. świadka anonimowego, który włączył się w trwający od dłuższego czasu przestępczy proceder.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.