Za kilka dni samorządy będą mogły składać wnioski o środki w ramach "Senior plus"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2018 10:41


Za kilka dni samorządy będą mogły składać wnioski o środki w ramach "Senior plus" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od przyszłego tygodnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze z programu "Senior plus" - zapowiedziała w czwartek (22 listopada) wiceminister MRPiPS Elżbieta Bojanowska. Program skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów.

Wiceminister odpowiadała w Sejmie na pytania posłów ws. polityki senioralnej.

Zwróciła uwagę, że w ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Bojanowska zaznaczyła, że domy oraz kluby oferują osobom starszych usługi z zakresu aktywizacji społecznej, edukacji, działalności sportowej, artystycznej, kulturalnej, czy oświatowej. "A przede wszystkich też rehabilitacji i usługi socjalne, w tym ciepły posiłek, a także terapię zajęciową" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że tego rodzaju placówki mają również na celu wspierać aktywizację i integrację międzypokoleniową. - Regularnie w tych placówkach organizowane są spotkania z dziećmi z przedszkoli, z młodzieżą szkolną, czy z seniorami z innych placówek i organizacji pozarządowych - mówiła.

Jak podkreśliła wiceminister, na koniec 2017 r. w Polsce funkcjonowało 240 domów i klubów, które oferowały ponad 6 tys. miejsc. Dodała, że w 2018 r. planowane jest utworzenie ponad 300 nowych placówek, z liczbą ponad 8 tys. miejsc. - W najbliższych dniach będzie nabór wniosków na przyszły rok. Również mamy zaplanowanych kwotę 80 mln zł. Zachęcamy samorządy do składania wniosków - zwróciła uwagę.

Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus". Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR