
Nowoczesne technologie w codziennym życiu, bezpieczeństwo w sieci, ale też poszukiwanie nietoperzy - to niektóre z zagadnień, jakie od lutego będą poruszane na zajęciach dla osób po 60. roku życia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
- Chcielibyśmy pokazać seniorom "technologiczne podejście do życia", a więc to, jak bardzo technologie są istotne na co dzień - powiedziała koordynatorka projektu Kinga Wełyczko z Biura Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dodała, że program zajęć został tak ułożony, aby był "przyjazny dla osób starszych".
- Wykładowcy będą się skupiać na nowinkach technologicznych, ale będą to tematy z życia wzięte: dotyczące energii elektrycznej w gospodarstwie domowym (a także jej oszczędzania), związane z bezpieczeństwem w internecie, ale też odpowiedniego przechowywania żywności w lodówce czy wykorzystania nanotechnologii w życiu codziennym - wyjaśniła Wełyczko. Dodała, że uczestnicy dowiedzą się też, jakie zmiany technologiczne zapowiadane są na przyszłość.
Seniorzy, którzy wezmą udział w projekcie, będą mogli też zapoznać się z technologiami dostępnymi tylko w specjalistycznych laboratoriach: zobaczą m.in., jak model rzeczywisty wprowadzany jest do wirtualnej rzeczywistości na przykładzie trójwymiarowego wydruku tzw. "maski twarzy". "Uczestnicy zajęć zapoznają się też choćby ze światem nietoperzy - nie tylko dowiedzą się wielu rzeczy na temat tych ciekawych ssaków, ale będą też ich szukali przy pomocy profesjonalnych detektorów ultradźwięków" - powiedziała koordynatorka projektu.
Każdy uczestnik będzie mógł wybrać sześć modułów tematycznych. Zaproponowane zostały m.in. moduły elektryczny, chemiczny, biotechnologii i hodowli zwierząt czy informatyczny. Zajęcia będą się odbywać w laboratoriach oraz halach technologicznych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Program merytoryczny kursów opracowali nauczyciele akademiccy ZUT.
Zaangażowanych będzie ponad 30 nauczycieli akademickich ze wszystkich dziesięciu wydziałów uczelni. Do projektu zaproszone zostały uniwersytety trzeciego wieku z Golczewa, Myśliborza, Trzebiatowa czy Nowogardu. 18 lutego rozpocznie się też rekrutacja do 50-osobowej grupy seniorów ze Szczecina.
W projekcie "Trzeci Wiek Technologicznie" ma wziąć udział ponad tysiąc seniorów. Będzie realizowany przez 3 lata - do końca 2021 roku, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych