
To nie są żadne propozycje rozwiązań ustawowych - powiedziała w czwartek (1 grudnia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska pytana o projekt rekomendacji rządu po przeglądzie systemu emerytalnego. Przypomniała, że obecnie trwają konsultacje międzyresortowe i społeczne tego projektu.
W połowie listopada MRPiPS przekazało do konsultacji propozycję rekomendacji po przeglądzie emerytalnym.
W czwartek minister, mówiąc o tym projekcie, zaznaczyła, że "to nie są żadne propozycje rozwiązań ustawowych". Powiedziała, że do 6 grudnia ministerstwo czeka na uwagi innych resortów oraz strony społecznej, a następnie przygotuje końcową rekomendację dla Rady Ministrów. Dodała, że dokument ten powinien być przyjęty przez Radę Ministrów do końca stycznia.
- To Rada Ministrów podejmie decyzję, które z tych uwag i wniosków będą miały w przyszłości zamienić się na rozwiązania prawne i ewentualnie da rekomendacje terminowe - zaznaczyła Rafalska. Dodała, że mogą pojawić się także nowe rozwiązania, nieujęte w projekcie.
Praca lub emerytura
We wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd nie rozważa możliwości zakazu pracy po przejściu na emeryturę, natomiast zastanawia się nad zasadą, że "na emeryturę przechodzi się tylko raz", tzn. będzie możliwość dalszej pracy, ale nie będzie już rósł kapitał emerytalny, by nie nadwyrężać nadmiernie finansów publicznych.
Rafalska proszona o komentarz do tej zapowiedzi przypomniała, że podobny pomysł zgłaszał też ZUS. Podkreśliła jednocześnie, że obecnie w MRPiPS nie trwają prace ustawowe nad takim rozwiązaniem. - Być może pan wicepremier Morawiecki podejmuje jakieś działania, ale nie sądzę - powiedziała.
Od czerwca do września na zlecenie resortu rodziny ZUS przeprowadził 27 debat o możliwych zmianach w systemie emerytalnym. Zakład przygotował dwie publikacje - Zieloną Księgę - podsumowanie wypowiedzi podczas debat i Białą Księgę - rekomendacje proponowanych podczas przeglądu zmian.
Obie trafiły do resortu i na ich podstawie oraz własnych analiz, przygotowano propozycję stanowiska rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym. W połowie listopada MRPiPS przekazało ten projekt do konsultacji międzyresortowych i opinii społecznych.
Zmiana systemowa
W dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych części projektu proponuje się, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS".
W ocenie resortu, który przygotował stanowisko, "propozycja ta realizuje zarówno potrzeby rynku finansowego: aktywa będą inwestowane nadal na giełdzie, jak i ubezpieczonych, których aktywa zgromadzone w OFE zostaną zapisane na subkontach w ZUS".
Resort uznał, że spośród działań proponowanych w Białej Księdze "rozważenia wymagają": wprowadzenie zasady przechodzenia na emeryturę tylko raz w życiu - brak możliwości ponownego przeliczania emerytur oraz wprowadzenie reguły, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będzie można uzyskać prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Emerytura - ale za określoną liczbę lat pracy
Do rozważenia jest też - zdaniem resortu - uzależnienie prawa do najniższego świadczenia po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego (60/65 lat), od opłacania składki - przynajmniej od płacy minimalnej - przez 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych