Zdrowe starzenie na małopolski sposób

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DK/Rynek Seniora   14 października 2014 14:06


Zdrowe starzenie na małopolski sposób Fot: Marcia Taylor/Flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Kraków stał się na jeden dzień polską stolicą seniorów. 13 października 2014 r. odbył się tam Małopolski Kongres Zdrowego Starzenia.

Podczas spotkania podejmowano tematy związane ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem oraz bezpieczeństwem. W wydarzeniu - oprócz osób starszych - wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz politycy.

Małopolska to ważny punkt na mapie polskiej polityki senioralnej i choć przyrost naturalny oraz saldo migracji stałej utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, to jednak, w ostatnich latach, przyspiesza proces starzenia się ludności.

Systematycznie pogarsza się struktura ludności województwa, maleje odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, a wzrasta liczba ludności w wieku poprodukcyjnym.

Blisko co piąty mieszkaniec województwa małopolskiego jest dzisiaj na emeryturze, a na każdą osobę w wieku emerytalnym pracuje średnio zaledwie czterech mieszkańców województwa.

Starzenie się polskiego społeczeństwa stanowi wyzwanie zarówno dla polityki społecznej państwa jak i jednostek samorządu terytorialnego. Po Warszawie i Krakowie to trzeci taki Kongres w Polsce.

- Nie ma polityki rodzinnej bez dbałości o seniorów, bez solidarności międzypokoleniowej - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Jak zaznaczył prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej: - Dużo mówiono o tym, co najważniejsze, czyli o profilaktyce chorób i zdrowiu, ale także nieodłącznych kwestiach finansowych.

Organizatorami akcji są Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia się, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Miasto Kraków oraz Stowarzyszenie Wspierania Onkologii "Unicorn”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.