Zdrowie i społeczeństwo: jak zarządzać kryzysem demograficznym?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   23 lutego 2016 13:30

Już teraz  NFZ wydaje na osoby 65+ trzykrotnie więcej niż na pacjentów młodszych. Starzejące społeczeństwo stawia przed naszą ochroną zdrowia, opieką długoterminową i systemem zabezpieczenia społecznego ogromne wyzwania.

O tym, jak sobie z nimi poradzić dyskutowali uczestnicy konferencji „Perspektywy rozwoju geriatrii i technologii wspierających leczenie i opiekę w Polsce” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 18-20 lutego 2016 r.).

Na początku pierwszej sesji - „Zmiany demograficzne a system opieki zdrowotnej w Polsce - największe wyzwania”, Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, zapewnił, że placówka zaprasza do współpracy, a wszyscy chętni specjaliści - nie tylko geriatrzy - znajdą w nim swoje miejsce.

Listownego wsparcia uczestnikom konferencji udzielił prezydent Andrzej Duda, który napisał, że „polskie i międzynarodowe doświadczenia jasno pokazują, że rozwój geriatrii jest dziś kluczowym wyzwaniem współczesnych społeczeństw”.

Bezwzględna demografia
Jakub Szulc, b. wiceminister zdrowia i obecny ekspert ochrony zdrowia EY, przedstawił, jak będzie wyglądała struktura demograficzna Polski na przestrzeni następnych 15 lat.

- Osoby powyżej 80 r.ż., które dzisiaj stanowią w Polsce 3,7 proc. całej populacji, w roku 2030 będą stanowiły 5,5 proc. wszystkich obywateli. Z kolei osoby powyżej 70 r.ż., których obecnie jest niecałe 11 proc. populacji, w roku 2030 będą stanowiły blisko 17 proc. społeczeństwa - poinformował.

 - To oznacza, że przesuwamy się dramatycznie w kierunku społeczeństwa poprodukcyjnego - dodał.

Ekspert zaznaczył, że choć Polska jest obecnie jednym z najmłodszych społeczeństw w Europie, do roku 2060 będzie jednym z najstarszych. Jako najbardziej niepokojące Jakub Szulc uznał to, że starzejemy się w sposób zły, czyli bardzo mocno podupadamy na zdrowiu po osiągnięciu wieku senioralnego.

- Wiąże się tym jedno zasadnicze pytanie: ile będziemy potrzebowali środków na zabezpieczenie medyczne. Jeżeli spojrzymy na dane NFZ, okazuje się, że na osoby w wieku do 65 lat fundusz wydaje rocznie blisko trzykrotnie mniej niż na osoby powyżej tej granicy - podkreślił Szulc.

Niebezpieczna spirala i jej skutki
Do tej niezbyt optymistycznej prognozy odniósł się prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Powstaje bardzo niebezpieczna spirala. Coraz liczniejsze społeczeństwo w wieku podeszłym absorbuje i wyciąga z rynku pracy osoby, które są w wieku produkcyjnym - bo dla osób starszych potrzeba opiekunów czy kadr z obszaru zabezpieczenia zdrowotnego. W wielu przypadkach utrudnia to kontynuowanie karier zawodowych czy większą dzietność kobiet - argumentował profesor.

- Ta spirala spadku populacji Polski będzie w którymś momencie miała taki charakter, którego się nie da zatrzymać. Instrumenty, które obecnie wprowadzamy, będą niewystarczające - podsumował.

Z kolei prof. Piotr Błędowski, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, odniósł się do także wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych. 

- Skoro w 2060 r. odsetek osób starszych w Polsce i na Słowacji będzie najwyższy w Europie, to nie należy zapominać także o tym, że na początku obecnego tysiąclecia Słowacja i Polska były dwoma krajami, w których stopa bezrobocia była najwyższa. Spowoduje to, że w przyszłości świadczenia emerytów będą stosunkowo niskie - powiedział Błędowski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.