Znamy już nowego szefa sejmowej Komisji Polityki Senioralnej
Autor: PAP, DK/Rynek Seniora   17 listopada 2015 16:00

Małgorzata Zwiercan (Kukiz'15) została przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Podczas wtorkowego inauguracyjnego posiedzenia wybrano również jednego zastępcę - Michała Szczerbę (PO). Wciąż brakuje dwóch; wybór ma zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu komisji.

Pytana o plany komisji, Zwiercan zaznaczyła, że "jest to bardzo szeroki temat, z tego względu, że komisja senioralna dopiero powstała półtora roku temu". Jej zdaniem "wszystko jest jeszcze nowe i jak najbardziej do zaopiekowania się, jeżeli chodzi o seniorów".

- Jest wiele spraw bardzo ważnych. Oczywiście już wiele uchwał jest zatwierdzonych i komisja przez te półtora roku, jak najbardziej była bliska osobom potrzebującym - właśnie tym osobom starszym - zwróciła uwagę nowa przewodnicząca.

Jak zapewniła posłanka Kukiz'15, razem z wybranym na wiceprzewodniczącego Michałem Szczerbą - który dotychczas pełnił funkcję szefa komisji polityki senioralnej - będą "dalej kroczyć w zasadzie wspólnie, dla dobra naszych seniorów, tych starszych osób".

Tematy nowej kadencji
Szczerba powiedział, że "komisja wchodzi w nową kadencję z pewnym dorobkiem legislacyjnym". Wskazywał na "interdyscyplinarny, międzyresortowy charakter" komisji. - Komisja integruje w dużej mierze politykę społeczną z polityką zdrowotną również koncentrując się na aktywności obywatelskiej osób starszych - tłumaczył.

- Jednym z filarów poprzedniej kadencji była inicjatywa utworzenia obywatelskiego parlamentu seniorów. Ważne jest to, że komisja będzie miała swojego partnera po stronie środowisk seniorskich - dodał Szczerba. 1 października 2015 r. w Sejmie ukonstytuował sie obywatelski parlament seniorów, jako reprezentacja osób starszych.

Tematy, którymi komisja zamierza się zająć w tej kadencji - jak informował Szczerba - to przede wszystkim kwestia niesamodzielnych osób starszych. Wyraził nadzieję, że programy rządowe takie jak Senior Wigor, czy program aktywności społecznej będą kontynuowane w nowej kadencji.

Ponadto - w jego opinii - ważna jest także "kwestia srebrnej gospodarki", czyli - jak wyjaśnił - tworzenia nowych rozwiązań prawnych dla osób starszych, które mają wzmocnić ich pozycje na rynku.

Szczerba pytany, o to czy komisja zajmie się darmowymi lekami dla seniorów odpowiedział, że tym projektem "powinny się zajmować łącznie komisja zdrowia i komisja polityki senioralnej".

Doświadczenie przewodniczącej
Małgorzata Zwiercan prowadzi Centrum Psychoterapii w Kościerzynie (Pomorskie), w którym pracuje jako terapeuta. Jest fundatorką i wolontariuszką Kaszubskiej Fundacji Podaruj Dzieciom Nowe Życie. Od 11 lat organizuje akcje doboru i rejestracji potencjalnych dawców szpiku w powiecie kościerskim

Jak możemy przeczytać na jej stronie internetowej, zorganizowała i prowadzi jedyny w Polsce ośrodek pomocy dla weteranów i osób działających na rzecz niepodległości Polski, w którym organizuje i współfinansuje bezpłatne pobyty wypoczynkowo-relaksacyjne. Jest też współorganizatorem i wolontariuszką Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Od 3 lat współorganizuje obchody w projekcie „Ludzie sierpnia”.

Została odznaczona krzyżem Solidarności Walczącej, Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniem Bohaterom Sierpnia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.