Znane są już strategiczne filary polityki społecznej wobec seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 marca 2017 11:44


Znane są już strategiczne filary polityki społecznej wobec seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpieczeństwo, solidarność i uczestnictwo - to trzy filary, na których będzie opierać się polityka społeczna wobec osób starszych - zapowiedziała w środę (15 marca) wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. W pracach nad tym dokumentem przyjęto wiek 70 lat jako cezurę starości.

Podczas katowickiej konferencji poświęconej realizacji programów senioralnych w woj. śląskim, wiceminister przedstawiła informację na temat stanu prac nad polityką państwa wobec osób starszych.

Dokument, określany przez przedstawicieli resortu jako strategiczny, opracowywany jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z aktywnym udziałem powołanej przed blisko rokiem Rady Polityki Senioralnej, w skład której wchodzą m.in. eksperci, naukowcy i osoby działające na rzecz osób starszych.

- Celem naszych działań jest przede wszystkim podnoszenie jakości życia seniorów, poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnym i aktywnym oraz zapewnienie im bezpieczeństwa - powiedziała wiceminister.

Polityka społeczna wobec osób starszych - w horyzoncie czasowym do 2030 r. - ma określić długofalowe, systemowe działania państwa i innych podmiotów na rzecz kształtowania takich warunków prawnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych, które stworzą osobom starszym odpowiednie warunki życia, leczenia i różnego rodzaju aktywności.

Bojanowska zwróciła uwagę na duże zróżnicowanie potrzeb osób starszych. Szczególnych działań wymagają np. osoby niesamodzielne, stąd właśnie ta grupa będzie wyodrębniona, by móc adresować do niej wszechstronne działania odpowiadające potrzebom - zarówno tych osób, jak i ich opiekunów. Odpowiedniego sprofilowania wymaga też wsparcie dla seniorów w zależności od wieku - innych działań wymagają osoby w wieku ok. 70 lat, innych np. ludzie powyżej 100 lat, których jest obecnie w Polsce ok. 4,1 tys.

Stworzenie polityki społecznej wobec osób starszych ma być odpowiedzią na starzenie się polskiego społeczeństwa, w którym osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią dziś około 20 proc. Prognozy demograficzne przewidują, że w 2050 roku po sześćdziesiątce będzie już ok. 40 proc. populacji. Systematycznie wydłuża się też przeciętny czas życia, który w 2015 r. wynosił w Polsce 73,6 lat, przy średniej życia kobiet 81,6 lat.

Bojanowska poinformowała, że przy opracowywaniu polityki społecznej wobec osób starszych roboczo przyjęto wiek 70 lat jako cezurę starości. Próba nowego zdefiniowania granicy wieku osoby starszej wynika m.in. z przyjętego w wielu środowiskach przekonania, że starość zaczyna się już w wieku 50-60 lat. Dokument ma skatalogować obszary wspierania seniorów i wskazać konkretne działania w każdym z takich obszarów.

Wśród działań rządu służących seniorom wiceminister wymieniła m.in. podwyższenie do tysiąca złotych najniższych emerytur i rent (w ramach podnoszenia bezpieczeństwa ekonomicznego seniorów) oraz rozpoczętą w grudniu ubiegłego roku kampanię "Bezpieczny i aktywny senior". Przypomniała, że aby przekaz akcji skutecznie dotarł do seniorów, resort rodziny podpisał porozumienia z ZUS-em i Pocztą Polską, a w czwartek zamierza zawszeć porozumienie z TVP, służące kształtowaniu pozytywnego wizerunku osób starszych oraz pobudzania ich aktywności w wielu wymiarach.

Do osób starszych adresowany jest również rządowy wieloletni program "Senior+", w ramach którego powstają domy dziennego pobytu oraz kluby seniorów. Budżet programu do 2020 r. to 340 mln zł, z czego 30 mln zł w roku 2017. Wnioski do tegorocznej edycji programu wojewodowie przyjmowali do 13 marca. W woj. śląskim w latach 2015-2016 postało 18 domów dziennego pobytu seniorów, dysponujących 620 miejscami.

Wcześniej, w lutym, wybrano podmioty dofinansowane w ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). W woj. śląskim dofinansowanie otrzymało 48 projektów o łącznej wartości 4,9 mln zł, wobec puli 40 mln zł przeznaczonej w tym roku na realizację programu w całej Polsce. W woj. śląskim ze wsparcia skorzysta ponad 7,8 tys. seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR