ZUS rozmawia z jego niemieckim odpowiednikiem m.in. o niesamodzielności starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2017 08:19


ZUS rozmawia z jego niemieckim odpowiednikiem m.in. o niesamodzielności starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O przyszłości systemu świadczeń emerytalnych rozmawiają w Warszawie eksperci na konferencji podsumowującej 40 lat współpracy polskiego ZUS i jego niemieckiego odpowiednika - Deutsche Rentenversicherung Bund.

Dwudniowe spotkanie teoretyków i praktyków prawa emerytalnego rozpoczęło się w poniedziałek (25 kwietnia).

Prezes Deutsche Rentenversicherung Bund Gunduli Rosbach podkreślała podczas spotkania z dziennikarzami w przerwie sesji konferencyjnych, że chociaż spotkanie ma historyczny kontekst, to rozmowa dotyczy współczesnych i przyszłych wyzwań.

- Rozmawiamy o adekwatności, bezpieczeństwie i trwałości ubezpieczenia emerytalnego w zmieniającym się świecie - pod względem demograficznym, ekonomicznym, społecznym w Polsce i Niemczech - podkreśliła.

- Obecne czasy to przemieszczanie się pracowników pomiędzy krajami. Ważne jest, żeby zapewnić im nie tylko to, by mogli dobrze pracować dzisiaj, ale też by mieli dobre warunki życia na starość - dodała szefowa DRB.

Zapewniła, że dwustronna współpraca układa się dobrze i doświadczenia z niej wynikające będą wprowadzane w szerszym - europejskim zakresie.

Również prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreślała, że dwustronna umowa ułatwia szersze kontakty.

- Dzięki temu, że ta umowa działa, jest nam łatwiej w wymiarze międzynarodowym - unijnej koordynacji i stosowania unijnego prawa - podkreśliła.

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska oceniła, że umowa z października 1975 r., której rocznicy obchody rozpoczęły dwa lata temu uroczystości w Poczdamie k. Berlina, sprawdziła się, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę zmiany, które w tym czasie zaszły w Polsce.

- Adekwatność świadczeń, o których mówimy teraz na warszawskiej konferencji, to wyzwanie w obliczu zmian demograficznych. Jeśli obecnie w Polsce mamy 20 proc. osób w wieku powyżej 60 lat, to zgodnie z prognozą demograficzną w 2050 r. będzie ten odsetek wynosił 44 proc. - zaznaczyła wiceminister.

Zaznaczyła, że rozmowy w Polsce dotyczą m.in. wprowadzenia do ubezpieczenia nowego czynnika ryzyka - niesamodzielności na starość i opieki długoterminowej.

- Musimy pamiętać o tym, że ta niesamodzielność wzrasta wraz z wiekiem - dodała.

Niemiecka wiceminister pracy i spraw socjalnych Yasmin Fahimi przekonywała, że te wyzwania demograficzne są podobne po obu stronach granicy. Podkreśliła, że niemiecki rząd od zeszłego roku rozmawia o adekwatności świadczeń ze związkami zawodowymi i pracodawcami po 2030 r. - na temat określenia poziomu składek emerytalnych i poziomu świadczeń do 2045 r.

Poinformowała, że jednym z rozpatrywanych rozwiązań jest wprowadzenie dodatku federalnego, pochodzącego z federalnych podatków i włączenia do powszechnego systemu w szerszym zakresie i na innych zasadach osoby pracujące na własny rachunek i wykonujących wolne zawody. Jak mówiła, dla osób z najmniejszymi dochodami czy pracujących na część etatu lub z długimi okresami bezskładkowymi (np. bezrobotnymi) przygotowywane jest nowe rozwiązanie: emerytura solidarnościowa. Świadczenie solidarnościowe byłoby wyższe o 10 proc. od najniższego zasiłku socjalnego, ale byłoby wypłacane niezależnie od sytuacji materialnej danej osoby czy jej partnera.

Według Fahimi, w Niemczech ustawowo gwarantowaną emeryturę niezależnie od wieku ma osoba, która przez 45 lat opłacała składki przy przeciętnych zarobkach. Trwa dyskusja, czy jest to adekwatne świadczenie do opłacanych przez ten czas składek i ile ta emerytura powinna wynosić. Obecnie to 48 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale według obliczeń i analizy demograficznej, relacja ta będzie spadała.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR