Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku emerytalnego?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 kwietnia 2016 11:42


Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku emerytalnego? Losy wstępnego porozumienia w negocjacjach emerytalnych związków zawodowych z pracodawcami podpisanego 4 kwietnia 2016 r. mają się rozstrzygnąć 7 kwietnia 2016 r. podczas spotkania szefów organizacji. Fot. Sebastien Wiertz/Flickr.com (CC BY 2.0)

4 kwietnia 2016 r. organizacje pracowników i pracodawców wypracowały wspólne stanowisko w sprawie emerytur, a odrębne zdanie zgłosiła jedynie Konfederacja Lewiatan - informuje Gazeta Wyborcza. Jednak porozumienie parafowali przedstawiciele w zespole ds. ubezpieczeń społecznych, a nie szefowie poszczególnych organizacji. 

Związkowcy i pracodawcy zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego od kilku tygodni dyskutują na temat tego, w jakim wieku Polacy powinni przechodzić na emeryturę. Do tej pory nie mogli jednak wypracować wspólnego stanowiska, na które czeka rząd. 

Czytaj więcej: Prezydencki projekt ws. emerytur dzieli związkowców i pracodawców

Jednak 4 kwietnia 2016 r. zespół Rady Dialogu Społecznego ds. ubezpieczeń społecznych przyjął stanowisko, że strony zgadzają się na „zatrzymanie zmian w wieku emerytalnym, czyli zaaprobowanie, iż dla kobiet byłoby to 61 lat, dla mężczyzn 66 lat życia”, oraz na „nabycie prawa do emerytury w przypadku kobiet po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych, w przypadku mężczyzn po osiągnięciu 40 lat okresów składkowych".

Pod tym stanowiskiem podpisali się głównie związkowcy z NSZZ Solidarność i OPZZ oraz pracodawcy z Business Center Club - jednak są to jedynie podpisy ich przedstawicieli w zespole ds. ubezpieczeń społecznych, a nie podpisy szefów poszczególnych organizacji - zauważa GW. Pod porozumieniem nie podpisała się Konfederacja Lewiatan i zgłosiła odrębne stanowisko, zgodnie z którym rekomenduje równy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

O dalszych losach wstępnego porozumienia ma zdecydować zbierające się 7 kwietnia 2016 r. prezydium Rady Dialogu Społecznego, na którym będą szefowie wszystkich organizacji zrzeszonych w RDS - informuje GW.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.