Zwiercan o OPS: czy istnienie tego niedemokratycznego, upolitycznionego tworu ma sens?
Autor: DK/Rynek Seniora   10 października 2016 17:25

Komisja Polityki Senioralnej została wprowadzona w błąd, a wybór delegatów do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów nie ma charakteru demokratycznego i reprezentatywnego - tak portalowi rynekseniora.pl przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Małgorzata Zwiercan, tłumaczy swój spór z organizatorami OPS.

Rynek Seniora: - Co było przyczyną decyzji o wycofania patronatu Komisji Polityki Senioralnej nad II edycją Obywatelskiego Parlamentu Seniorów?
Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej: - Obywatelski Parlament Seniorów mógł być jedną z wielu pięknych inicjatyw, integrujących środowiska senioralne.

Co skłoniło mnie do tego, aby wycofać się z patronatu na tym wydarzeniem? Po pierwsze Komisja Polityki Senioralnej  została wprowadzona w błąd.

Przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w maju br. wystąpiła o objęcie patronatu merytorycznego Komisji nad drugą edycją OPS. Jednak wcześniej nie informowano nas o niczym, nie było np. zaproszenia dla członków Komisji na spotkania dot. organizacji parlamentu.

Ponadto już w kwietniu doprecyzowano podstawowe zasady OPS, wymieniając je w preambule. I zmieniono zapisy z postanowień końcowych dotyczące konsultacji z KPS - mają teraz jedynie kurtuazyjny, a nie prawny charakter.

Czyli wprowadzono nas w błąd. Ponieważ przewodnicząca OPS pod czymś takim się podpisała już miesiąc przed wystąpieniem do Komisji Polityki Senioralnej o patronat.

Następnie, gdy przyjrzałam się trybowi wyboru delegatów na OPS, stwierdziłam, że te wybory, które dotyczą instytucji z „obywatelskością” i  „parlamentem” w nazwie, nie mają nic wspólnego z demokracją.

- Podstawowym punktem spornym jest więc wybór delegatów na Obywatelski Parlament Seniorów. Dlaczego uważa go Pani za niedemokratyczny?
- W regulaminie OPS-u istnieje zapis, że ostateczny wpływ na to, kto zostanie członkiem parlamentu, ma przewodnicząca i prezydium OPS. Czyli jeśli nawet na niższym szczeblu mamy jak najbardziej demokratyczny wybór, to i tak o tym, kto faktycznie zasiądzie w ławach OPS-u, decyduje kilka osób.

Po prostu się z tym nie godzę i nie będę podpisywała się pod taką prywatną inicjatywą - bo tak to trzeba określić. OPS stał się prywatną konferencją przewodniczącej Krystyny Lewkowicz.

- Zaproponowała więc Pani inne zasady naboru delegatów...
- W lipcu zaproponowałam, żeby to wydziały spraw społecznych przy wojewodach zajęły się koordynowaniem wyborów do Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów.

Kolejna propozycja opierała się na tym, aby wybory odbywały się tak, jak do parlamentu. Czyli, jeżeli w województwie pomorskim mamy 26 przedstawicieli do parlamentu, to żeby z tego terenu w Ogólnopolskim Parlamencie Seniorów znalazło się 26 osób.

Ważne też, żeby to byli reprezentanci różnych środowisk i regionów. Aby nie doszło do czegoś takiego, jak w poprzednich wyborach, gdzie województwo mazowieckie miało 133 przedstawicieli, a świętokrzyskie w OPS reprezentowało tylko 5 osób. Z Podlasia i Podkarpacia przybyło natomiast po 10 osób.

Czy to jest demokratyczne i reprezentatywne? Dla mnie nie.

- Ale organizatorom OPS dawało to od razu argumenty do ręki: przecież urzędy wojewódzkie podlegają rządowi i to nie byłaby już taka obywatelska inicjatywa…
- Zarzuty, że nie będzie to obywatelska inicjatywa, są nietrafione. Wydziały Spraw Społecznych Urzędów Wojewódzkich, które mają odpowiednie możliwości techniczne, miałyby tylko koordynować. Proszę zobaczyć, co organizatorzy OPS zrobili w zeszłym roku? O jakim parlamencie seniorów mówimy, o jakim przedstawicielstwie i reprezentatywności?

To co zrobili jednoznacznie pokazuje, że nie było reprezentacji różnych środowisk. W ogóle nie opierało się to na zasadach demokratycznych.

- Czyli dalej Pani podtrzymuje pomysł z koordynowaniem naborudelegatów na OPS przez urzędy wojewódzkie?
- Nie upieram się, żeby wybory koordynowały wojewódzkie wydziały spraw społecznych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR