1 listopada 2023 wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która przewiduje m.in. wprowadzenie usług sąsiedzkich dla seniorów. Na sfinansowanie projektu rząd ma 30 mln zł, bo za usługi sąsiedzkie zamierza płacić. O szczegółach mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Centrum Opieki Wytchnieniowej, które otwarto w środę (27 września) w Gdańsku, ma zapewnić czasową opiekę chorym dzieciom i dorosłym. Ich bliskim pozwoli na odpoczynek lub załatwienie codziennych spraw. Budowa nowego kompleksu kosztowała ponad 38 mln złotych.
Nasza polityka senioralna opiera się na wsparciu finansowym seniorów, ich aktywności oraz na opiece nad osobami starszymi. Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Z programu rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może skorzystać osoba zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że odzyska ją po rehabilitacji - wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS w Zachodniopomorskiem Karol Jagielski.
Ruszyły prace Doraźnego Zespołu ds. Domów Pomocy Społecznej powołanego przez Krajową Radę Fizjoterapeutów. Ma wypracować rekomendacje dotyczące m.in. obowiązków fizjoterapeutów w DPS-ach, norm czasu pracy, wynagrodzeń czy poziomu zatrudnienia do liczby pensjonariuszy wymagających rehabilitacji.
Już tylko niespełna cztery miesiące dzielą nas od wejścia w życie 1 stycznia 2024 roku ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. - Właśnie teraz jest pora, żeby powiaty zaczęły rozmawiać z sobą o utworzeniu Centrów Zdrowia 75+, bo potem może na to zabraknąć czasu - mówi Bernadeta Skóbel, kierownik działu monitoringu prawnego...
Zdaniem dr. Jerzego Gryglewicza, eksperta Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, programy wyborcze - Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej w części dotyczącej zdrowia nieco rozczarowują. Brakuje w nich koncepcji bardziej strategicznej. - Trudno politykom znaleźć taki aspekt do dyskusji, który...
- Ustawa ta jest nie tylko ważna dla pacjentów, ale jest ważna w ogóle dla całego systemu ochrony zdrowia. Wprowadza ona rozwiązania, które w krajach skandynawskich określane są mianem systemem no-fault - mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. 6 września w życie wszedł Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.
Teraz rządzący obiecują, że będą dobre posiłki w szpitalach, ale jak mieli to zrobić od 2018 roku i planowali to nawet zrobić, to tego nie zrobili, bo wydają na potańcówkę, a nie na żywienie w szpitalu - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kobieta po czterdziestce przynajmniej raz w roku powinna zgłosić się do urologa – powiedział prof. Piotr Chłosta, pomysłodawca festiwalu KultURO, który dziewiąty raz odbędzie się w Krakowie. W tym roku pod hasłem "Nie tylko dla mężczyzn!".