600 polskich domów opieki pod lupą. Ile kosztują i co oferują?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 maja 2016 15:37


600 polskich domów opieki pod lupą. Ile kosztują i co oferują? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Wyborcza sporządziła ankietę wśród 600 domów dla seniorów prowadzonych zarówno przez przedsiębiorców, jak i fundacje, stowarzyszenia i zgromadzenia zakonne. Badanie pokazało kilka interesujących zjawisk na rynku opieki.

Okazało się, że najwięcej prywatnych domów całodobowej opieki nad osobami starszymi działa w woj. mazowieckim. Następne to śląskie, dolnośląskie, pomorskie, małopolskie i łódzkie. 

Ceny miesięcznego pobytu w ankietowanych domach wynosiły od 600 zł do 6 tys. zł. 

Największa liczba placówek zajmujących się opieką nad osobami starszymi - ok. 60 proc. - deklaruje ceny w granicach 2,5-3,5 zł za najdroższe, jednoosobowe pokoje z własnymi łazienkami.

Zdecydowana większość domów opieki oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe. Pokoje trzyosobowe ma ponad połowa ośrodków prowadzących opiekę nad osobami starszymi. 

Według deklaracji ankietowanych domów seniora na jedną osobę sprawującą bezpośrednią opiekę nad pensjonariuszami przypada w ciągu dnia od trzech do niemal 50 podopiecznych. Najlepiej jest w domach małych i średnich (do 35 miejsc), ale zdarzają się też większe, jak łódzki Zakład Opiekuńczo-Leczniczy "Pod Dębami" (66 miejsc), w których na jednego opiekuna przypada  pięciu pensjonariuszy.

90 proc. ankietowanych placówek deklarowało możliwość prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych dla swoich pensjonariuszy. Tylko kilka domów opieki zadeklarowało całkowity brak terapii zajęciowej. 

GW oszacowała, że ok. 30 proc. całodobowych domów opieki w Polsce funkcjonuje bez wymaganych prawem zezwoleń (zezwolenie wojewody i wpis do rejestru ośrodków urzędu wojewódzkiego). Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim i łódzkim (po 46 proc.) oraz lubuskim (43 proc.) i małopolskim (40 proc.).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR