Agnieszka Szpara: rynek będzie się rozwijał, ale pod pewnymi warunkami
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   19 października 2015 08:00

Największy wpływ na to, na jaką skalę rozwinie się rynek opieki długoterminowej w Polsce będzie miała ilość publicznych pieniędzy, jakie zostaną przeznaczone na ten cel - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Agnieszka Szpara, prezes zarządu EMC Instytut Medyczny.

Rynek Seniora: Firma PwC szacuje wartość rynku opieki długoterminowej w Polsce na 5,4 mld zł. Zdaniem  jej analityków do 2020 r. kwota ta może wzrosnąć do 8 mld zł. Czy zgadza się Pani z tą diagnozą?  
Agnieszka Szpara: Raport PwC, z którego pochodzą te dane mówi również o tym, że w tej chwili rynek zaspokaja zaledwie 50 proc. popytu na te usługi. To oznacza - zdaniem analityków - że w przyszłości wartość tego rynku może być nawet większa.

Czy rzeczywiście osiągnie poziom co najmniej 8 mld zł? Podchodzę ostrożnie do tych wyliczeń. Należy bowiem pamiętać, że w tej chwili 60 proc. rynku opieki długoterminowej w Polsce jest w prywatnych rękach. Rynek jest rozproszony, nie skoordynowany, pozbawiony kontroli dotyczącej chociażby jakości świadczonych usług. 

W mojej opinii największy wpływ na to, na jaką skalę rozwinie się ten rynek w przyszłości będzie miała ilość publicznych pieniędzy, jakie zostaną przeznaczone na ten cel. Ich zaangażowanie to element kluczowy. System musi mieć wsparcie ze strony publicznego płatnika.  

Trudno się natomiast nie zgodzić, że zapotrzebowanie na usługi z zakresu opieki długoterminowej w Polsce zaspokajane jest tylko w części. PwC informuje o 50 proc. Według mnie popyt w tej dziedzinie zaspokajany jest nawet w mniejszym zakresie. Bazuję tutaj na statystykach mówiących o tym, że mamy w Polsce 3-4 mln osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i na co dzień potrzebują wsparcia innej osoby.

Nie możemy jednak zapominać, że w tej chwili osoby te objęte są opieką nieformalną, znajdującą się w szarej strefie. Opiekunowie nie płacą składek, nie odprowadzają podatków. Szkoda, ponieważ w efekcie polskie społeczeństwo nie odnosi tych wszystkich korzyści, jakie mogłoby odnieść, gdyby rynek ten funkcjonował w sposób sformalizowany. Wprowadzenie zmian systemowych w tym zakresie to kolejny element, który będzie miał wpływ na wartość rynku opieki długoterminowej w Polsce.

 - W dyskusjach na temat konieczności wprowadzenia zmian w systemie opieki nad osobami starszymi czy niesamodzielnymi pojawiają się różne propozycje rozwiązań. Która z nich jest najlepsza?
 - Rzeczywiście, brane są pod uwagę różne opcje. Czy przeznaczyć na ten cel większe środki w ramach obecnie płaconych składek? Może lepszym wyjściem byłoby wprowadzenie dodatkowego podatku lub ubezpieczenia pielęgnacyjnego, o którym rozmawiano w naszym kraju już kilka lat temu? A może warto poszukać jeszcze innego rozwiązania? To pytania, na które powinniśmy znaleźć odpowiedź - im szybciej, tym lepiej.

Co byłoby najlepsze? Nie odważę się dziś wskazać konkretnego rozwiązania. Z pewnością jednak rynek musi zyskać finansowe wsparcie ze strony budżetu państwa, i, co niezwykle istotne - wsparcie to musi mieć charakter systemowy. Potrzeby są bowiem ogromne, a osoby starsze rzadko kiedy są w stanie samodzielnie, z prywatnych środków sfinansować usługi w tym zakresie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.