Aktywne starzenie się: najważniejsze jest utrzymanie jak najdłużej samodzielności

RYNEK OPIEKI

Autor: Izabella Krenzel, doktorantka na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu, SUM/Rynek Seniora   17 września 2018 11:07


Aktywne starzenie się: najważniejsze jest utrzymanie jak najdłużej samodzielności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Populacja osób starszych z roku na rok powiększa się coraz bardziej, a czas przeżycia jest coraz dłuższy. W związku z tym pojawia się zjawisko tzw. zależności od innych ludzi. To zjawisko, na które promocja zdrowia powinna reagować, i to w trybie pilnym. Działania te powinny zapewnić seniorom możliwie jak najdłuższe samodzielne funkcjonowanie we własnym domu oraz środowisku rodzinnym, a także utrzymanie sprawności dającej podstawy do niezależnego, aktywnego życia.

Pod koniec lat 90. XX wieku Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła wprowadzanie m.in. do polityki i gospodarki koncepcję aktywnego starzenia się (active ageing). W 1999 roku WHO opracowało wykaz działań oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby starzenie się człowieka miało pozytywny przebieg. Wskazywano, że wielkie znaczenie ma przebieg życia płodowego, m.in. poprzez dbanie o odpowiednie odżywianie w okresie ciąży, konieczność zaprzestania palenia tytoniu czy spożycia alkoholu.

Aktywność na rzecz zdrowego starzenia się
Ugruntowaniem podejścia był wydany w 2002 roku dokument „Active Ageing: A Policy Framework”. Mowa w nim m.in. o tym, iż zdrowy styl życia jest istotny na każdym jego etapie i nieprawdą jest to, że w okresie starości jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Dokument ten podkreśla, że wprowadzenie aktywności fizycznej, zdrowej diety, rezygnacja z używek czy też rozsądne zażywanie leków może mieć wpływ na podniesienie jakości życia, poprawę sprawności (a tym samym i samodzielności), czy też zapobieganie rozwojowi wielochorobowości. Natomiast samo aktywne starzenie oznacza zachowanie sprawności fizycznej, udział w życiu społecznym, ekonomicznym i kulturalnym, możliwie jak najdłuższe wykonywanie pracy zawodowej przez osoby starsze oraz jak najdłuższe pozostanie samodzielnym. 

W kontekście aktywnego starzenia należy wziąć pod uwagę fakt, iż starość jest okresem stosunkowo długim w życiu człowieka. W związku z tym np. zmiana żywienia z diety wysokokalorycznej na dietę lekkostrawną, u osoby 80-letniej może tylko w nieznaczny sposób poprawić jej stan zdrowa, równocześnie obniżając, w jej odczuciu, jakość życia. Jednakże taka sama zmiana u osoby 60-letniej może w znaczący sposób poprawić jej stan zdrowia oraz jakość życia.

To, w jaki sposób człowiek funkcjonował przez całe życie, będzie miało istotne znaczenie i znajdzie swe odzwierciedlenie w okresie starości. Jeżeli osoba była przez całe życie aktywna, także po 60. roku życia będzie się starała utrzymać tę aktywność dostosowując ją stopniowo do swojego stanu zdrowia i wydolności organizmu.

Unia Europejska w 2012 r. wiele uwagi poświęciła „Aktywnemu starzeniu się i solidaryzmowi międzypokoleniowemu”. W efekcie prac rządowych krajów UE, opracowano wiele dokumentów i aktów prawnych dotyczących tej tematyki. W systemie archiwizacji dokumentów EUR-Lex.europa.eu zarejestrowano ponad 109 dokumentów prawnych w tytule lub treści których pojawiała się kwestia zdrowego starzenia się (healthageing) oraz 38 dotyczących aktywnego starzenia się (health and activageing).

Na uwagę zasługuje dokument pt. „Strategia i plan działań na rzecz zdrowego starzenia się w Europie, 2012-2020”. Zwrócono w nim uwagę na problemy zdrowotne starzejącej się populacji, prewencję upadków, promocję aktywności fizycznej, profilaktykę w miejscu zamieszkania oraz konieczność likwidacji ograniczeń w dostępie do opieki długoterminowej (z utrzymaniem jej jakości). Natomiast wśród interwencji wymieniano m.in. konieczność przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i izolacji społecznej (szczególną uwagę poświęcono osobom z demencją).

Zmiana negatywnych nawyków
Człowiek przychodzi na świat z pewnym potencjałem zdrowia, który wraz z upływem lat stopniowo maleje. Dłuższy czas życia sprzyja kumulacji różnych chorób. Większość z chorób przewlekłych ma swój początek w wieku średnim i spowodowana jest często niewłaściwym stylem życia. Zachowania, które w tym czasie zostały utrwalone, trudno zmienić w okresie starości. Nie jest to jednak niemożliwe.
Propagowanie promocji zdrowia wśród osób starszych jest zadaniem trudnym ze względu na niewielką liczbę specjalnie stworzonych dla nich programów profilaktycznych oraz nieufność samych seniorów co do ich skuteczności. Na szczęście to się zmienia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR