Alternatywy dla domów opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Polski/Rynek Seniora   28 grudnia 2015 14:46


Alternatywy dla domów opieki Bardzo popularne w krajach zachodnich są mieszkania międzypokoleniowe. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zjawisko szukania przez seniorów tanich miejsc do zamieszkania, z zapewnioną opieką, będzie coraz bardziej widoczne w naszym kraju. Jednak wybór nie musi się ograniczać tylko do domów opieki i domów pomocy społecznej - ocenia Dziennik Polski.

Wielu seniorów, dla których dotychczasowy lokal staje się za drogi lub jest im potrzebna całodobowa opieka, staje przed koniecznością wyboru nowego miejsca zamieszkania. Coraz rzadziej mogą liczyć na wspólne dzielenie gospodarstwa z dziećmi czy dalszymi bliskimi, a placówki pomocy społecznej nie dla wszystkich są rozwiązaniem pożądanym. Jak z problemem mieszkań dla starszych obywateli radzi sobie Europa?

Bardzo popularne w krajach zachodnich są mieszkania międzypokoleniowe. Ich idea ma odtwarzać relacje pararodzinne w miejscu zamieszkania. W tym celu buduje się osiedla dla ludzi w podeszłym wieku i młodych rodzin z dziećmi, gdzie już w momencie kupna czy wynajmu lokatorzy zobowiązują się do wymiany usług. Np. sąsiadka-seniorka pilnuje dzieci, a w zamian otrzymuje pomoc w zakupach czy inne „dobra”. Może też podnajmować pokój młodym osobom za gotówkę lub barter. Niektóre samorządy opracowały nawet wzór umowy najmu, która szczegółowo określa prawa i obowiązki każdej ze stron.

Innym europejskim rozwiązaniem są budowane dla ludzi starszych specjalne osiedla z odpowiednimi łazienkami, bezpieczną kuchnią, pokojami pielęgniarskimi i monitoringiem wewnętrznym - a nierzadko ze wspólnym salonem, gdzie można pokonwersować w większej grupie. Standardy są różne, od luksusowych do zapewniających podstawowy komfort, a formuły - od własnościowej do lokatorskiej czy nawet socjalnej.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.