Ambitne plany nowego inwestora MEDI-system. Kilkadziesiąt ośrodków w 5-7 lat
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   22 lutego 2016 09:46

MEDI-system stał się platformą startową do rozwoju Orpei w Polsce. Firma z kapitalizacją blisko 5 mld euro na giełdzie paryskiej i ponad 700 ośrodkami w niemal całej Europie nie weszła do naszego kraju po to, by mieć tutaj tylko obecne siedem ośrodków opieki, czyli jeden procent swojej sieci placówek - mówi portalowi rynekseniora.pl dr Marcin Zawadzki, założyciel i wieloletni prezes MEDI-system, a obecnie właściciel 10 proc. udziałów spółki.

Rynek Seniora: - Francuska Orpea, która stała się właścicielem 90 proc. udziałów MEDI-system, jest uznawana za europejskiego lidera opieki długoterminowej i rehabilitacji stacjonarnej. Jakie plany ma nowy inwestor?
Dr Marcin Zawadzki: - W horyzoncie 5-7 letnim chcielibyśmy powiększyć bazę łóżkową firmy MEDI-system o 3 do 5 tys. łóżek. Obecnie średnia wielkość naszego ośrodka to ok. 100 miejsc, więc posługując się tą statystyką możemy mówić o 30-50 nowych ośrodkach. Obiekty o najwyższym standardzie będą odpowiednio trochę mniejsze, a ośrodki o zwykłym standardzie - z większą niż 100 ilością miejsc.

Do tej pory nasz profil działania koncentrował się na opiece w obszarze medycznym - od tego zaczynaliśmy i jesteśmy bardzo dumni ze swoich osiągnięć. W związku z tym główna działalność MEDI-system nadal będzie realizowana w tym obszarze - i znaczna część nowych ośrodków będzie o identycznym profilu. Dodatkowo chcemy poszerzyć usługi o ofertę dla pacjentów o mniejszym stopniu niesamodzielności tworząc ośrodki zbliżone profilem do typowych domów seniora.

- Obecne placówki Medi-system zlokalizowano głównie w okolicy Warszawy i Chorzowa. Gdzie będą tworzone nowe?
- Interesują nas największe miasta w Polsce. Dlaczego? Bo trochę dewaluuje się myślenie o tym, że osoby starsze chcą mieszkać za miastem i pod lasem. Naszym zdaniem najlepszym miejscem do sytuowania tego typu placówek są te miejsca, w których przyszli pacjenci/pensjonariusze do tej pory mieszkali. Najczęściej są to zurbanizowane, zagęszczone tereny, czyli lokalizacje maksymalnie centralne.

Od „zmitologizowanego” lasu dużo większą wartość ma bliskość sklepu, kina, teatru i bliskich osób, które mieszkają w okolicy. Bardzo ważna jest także siła przyzwyczajenia.

- Również w przypadku osób o dużym stopniu niesamodzielności? 
- W odniesieniu do naszej największej grupy pacjentów, czyli osób o wysokim stopniu zależności i medycznie wymagających, lokalizacja jest rzecz jasna bardziej wtórna. Jednak planując poszerzenie oferty o domy przeznaczone dla seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, bardziej samodzielnych, usytuowanie ośrodków w centrach dużych i średnich miast będzie miało niebagatelne znaczenie.

- Czy to już pełna przyszła oferta MEDI-system?
- Nie. Z całą pewnością poszerzymy zakres usług dla pacjentów z demencją, z chorobą Alzheimera, myślimy także o kierunku stricte psychiatrycznym, m.in. o pacjentach ze schizofrenią czy z rożnymi formami uzależnień. W tym obszarze chcemy czerpać z doświadczeń Orpei, która de facto zaczynała od szpitalnych świadczeń psychiatrycznych, a założyciel firmy jest z wykształcenia psychiatrą.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.