
RYNEK OPIEKI
Już 80 seniorów mieszka w Angel Care, centrum seniora we Wrocławiu, 30 kolejnych miejsc jest zarezerwowanych. Ośrodek podsumowuje pierwsze trzy miesiące działania. Wartość inwestycji to 50 mln zł.
Centrum rozwija się, wprowadzając nowe usługi m.in. takie jak pobyty czasowe czy bezpłatny Klub Seniora, do którego należy już 100 seniorów.
Angel Care dzieli się na trzy niezależne części: dom opieki, centrum chorób demencyjnych oraz apartamenty dla seniorów z pakietem usług dodatkowych. Ośrodek znajduje się w centrum Wrocławia i korzysta z wzorców opieki sprawdzonych w krajach zachodnich (m.in. indywidualnych programów terapii i aktywizacji). Jak ten model sprawdza się na polskim rynku?
- Angel Care rozwija się zgodnie z naszymi założeniami. Łącznie w naszym ośrodku mieszka już 80 seniorów, mamy też 30 kolejnych rezerwacji. W domu opieki i centrum chorób demencyjnych notujemy stałą liczbę 20 przyjęć pacjentów w miesiącu. Okazuje się, że polski rynek jest już gotowy na kompleksową opiekę o wysokim standardzie - ocenia Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
- W nasz model są wpisane stałe szkolenia dla pracowników, m.in. z udziałem uznanych specjalistów z zagranicy. Dzięki temu bezustannie podnosimy jakość oferty dla seniorów. Dodam, że bardzo dobrym ruchem był także wybór lokalizacji centrum w sercu miasta - dodaje.
Jak z kolei sprawdza się oferta apartamentów z pakietem usług dodatkowych (w tym medycznych)?
- Nadal edukujemy rynek w zakresie tej usługi i widzimy już pierwsze efekty. Stopniowo obserwujemy coraz większe zainteresowanie apartamentami chronionymi. Taka oferta ma potencjał również duży, jak w krajach zachodnich - zapewnia Michał Kowalski.
Pobyty krótkoterminowe
Angel Care wprowadziło również nową usługę - pobyty czasowe. Formuła jest bardzo elastyczna, ponieważ taki pobyt może trwać tylko jeden dzień. Oferta jest adresowana do osób m.in. z chorobami demencyjnymi i innymi chorobami przewlekłymi, seniorów wymagających terapii ortopedycznej lub rekonwalescencji po wypadkach. Standard opieki jest dokładnie taki sam, jak w przypadku stałych mieszkańców Angel Care.
- Odpowiadamy w ten sposób na potrzeby osób starszych oraz ich opiekunów. Pobyt czasowy to dobre rozwiązanie w każdej sytuacji, gdy zapewnienie odpowiedniej opieki w warunkach domowych jest trudne lub niemożliwe. To również dobry sposób na zapoznanie się z ośrodkiem i zbudowanie zaufania. Wielu seniorów po pobycie krótkoterminowych zostaje u nas już na dłużej - wyjaśnia Michał Kowalski.
100 członków Klubu Seniora
Wrocławskie centrum uruchomiło również Klub Seniora. To cykl bezpłatnych, codziennych zajęć i spotkań dla seniorów, w tym ćwiczenia fizyczne, trening umysłu, warsztaty artystyczne, wieczorki taneczne, wykłady czy kluby zainteresowań.
- Poprzez Klub Seniora otwieramy Angel Care na lokalną społeczność. W tym przypadku nasza oferta również dobrze odpowiada potrzebom seniorów. Pokazuje to ogromne zainteresowanie, z jakim spotkał się nasz Klub Seniora. Należy do niego już 100 osób - podkreśla Michał Kowalski.
Angel Care działa przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Jest pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Angel Care zainwestowała grupa deweloperska Angel Poland Group i sieć centrów opieki MD Nursing.
Angel Poland Group zamierza ona stworzyć i obsługiwać ok. 1800-2000 miejsc w 10 ośrodkach w całym kraju. Drugi ośrodek Angel Care powstanie w Krakowie. Kolejne prawdopodobnie w Poznaniu, Warszawie i Łodzi. Będzie to kosztowało w okresie co najmniej 5 lat - ok. 500 mln zł.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych