Badania: brakuje zakładów opiekuńczych dla ciężko chorych

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   26 września 2014 16:20


Badania: brakuje zakładów opiekuńczych dla ciężko chorych Fot. Shutterstock

Bardzo odczuwany jest brak Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych dla ciężko chorych - ich rolę próbują spełnić przepełnione Domy Pomocy Społecznej. W gminach i powiatach brakuje też wsparcia, dedykowanego seniorom w sytuacjach kryzysowych - wynika z badań dot. sytuacji świętokrzyskich seniorów.

Rezultaty badań, zrealizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiono 25 września br. Kielcach.

Badania przeprowadzono w 2013 r. na grupie ponad 3,5 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego w wieku 60 i więcej lat. Oprócz seniorów ankietowano także przedstawicieli Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie we wszystkich gminach i powiatach województwa oraz samorządowców.

Jak powiedział prezentujący raport dr Andrzej Kościołek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, aż 90 proc. badanych starszych osób, za podstawową bolączkę uznaje brak pieniędzy. Mieszkańcy regionu, podobnie jak w innych województwach ściany wschodniej, otrzymują najniższe renty i emerytury w kraju - ok. 1600 zł brutto. 87 proc. respondentów utrzymywało się z emerytur; jedynie 4,2 proc. z młodszych badanych (do 70 r. życia) pracowało jeszcze zawodowo lub podejmowało prace dorywcze.

Drugim problemem jest samotność, wywołana małą dzietnością oraz migracją średnich i młodych pokoleń. - Jeśli do tego dodamy małą aktywność społeczną i marginalizację starszych, na którą często sami się skazują, to samotność jest jeszcze bardziej widoczna. Mimo to, aż 73,7 proc. badanych seniorów jest zadowolonych z życia - dodał.

Mało aktywni
Wskazał, iż jedynie 16-17 proc. świętokrzyskich seniorów angażuje się w działalność organizacji pozarządowych - największa aktywność skupia się w tej kategorii jedynie wokół organizacji kościelnych. - Im starszy wiek, tym jest gorzej pod względem działalności obywatelskiej. Także w sferach, które bezpośrednio dotyczą seniorów, czyli działalności na rzecz rówieśników - tłumaczył Kościołek.

Formy aktywności, dominujące wśród badanych to: oglądanie telewizji (91 proc. robi to codziennie lub raz w tygodniu), zajmowanie się działką lub ogrodem, spacerowanie i czytanie prasy. 57,1 proc. badanych raz w tygodniu uczestniczy w nabożeństwach lub w życiu parafii.

Świętokrzyscy seniorzy mają stosunkowo łatwy dostęp do klubów seniora w miastach, czy Kół Gospodyń Wiejskich na wsiach. Te pierwsze odwiedza jednak niewiele osób; podobnie jest z domami kultury.

Poza zasięgiem starszych mieszkańców regionu są Uniwersytety Trzeciego Wieku, obecne jedynie w większych miastach i wciąż mało popularne. Powszechnie niedostępne są także adresowane do starszych zajęcia: ruchowe, komputerowe, czy językowe.

Respondenci pozytywnie ocenili dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu (ponad 80 proc. wskazań w rożnych przedziałach wiekowych), ale prawie dwa razy mniej optymistycznie odczuwali możliwość zasięgnięcia porady lekarza-specjalisty. Pod tym względem najwięcej problemów mają seniorzy mieszkający w małych miejscowościach regionu, a najlepiej jest w Kielcach.

Brak zakładów opieki
Na potrzebę korzystania z usług i pomocy opiekunki lub pielęgniarki wskazywali przede wszystkim najstarsi z badanych - osoby powyżej 81. roku życia. Oni też najczęściej mówili o potrzebie pobytu w placówce świadczącej opiekę dzienną lub całodobową dla starszych i chorych. Bardzo odczuwany jest brak Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych dla ciężko chorych - ich rolę próbują spełnić przepełnione Domy Pomocy Społecznej.

Jak wynika z analizy, w gminach i powiatach brakuje wsparcia, dedykowanego seniorom w sytuacjach kryzysowych, np. poradnictwa przygotowującego do życia z chorobą i niepełnosprawnością czy działań edukacyjnych, dotyczących uzależnień. Za niepokojące zjawisko uznano słabe wykorzystanie potencjału ludzi starszych, często będących w dobrej kondycji zdrowotnej, np. zaangażowanie ich w opiekę przedszkolną, edukację szkolną czy samopomoc.

Autorzy badań rekomendują opracowanie i wdrożenie fakultatywnego programu regionalnego i programów lokalnych na rzecz wsparcia seniorów. Postulują także opracowanie programu kształcenia i dokształcania kadr dla potrzeb geriatrii i gerontologii społecznej.

Wskazują również m.in. na potrzebę opracowania programu przygotowującego seniorów do pracy wolontariackiej, rozwijanie infrastruktury socjalnej na rzecz starszych oraz inicjowanie kampanii edukacyjnych, przeciwdziałających marginalizacji seniorów.

Badania "Sytuacja i potrzeby osób starszych w woj. świętokrzyskim", przeprowadzono w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.