Barski: gospodarka niedoboru w opiece długoterminowej
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   19 maja 2015 16:09

Obecnie sektor opieki długoterminowej w Polsce praktycznie nie istnieje - twierdzi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Tomasz Barski, dyrektor zarządzający Care Experts Sp. z o.o. (Grupa Medicover), przewodniczący Forum Opieki Długoterminowej Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

- Mamy do czynienia z ogromną luką między zapotrzebowaniem na tego typu usługi, które będzie rosło lawinowo wraz ze starzeniem się społeczeństwa, a tym, co ma do zaoferowania zarówno prywatny, jak i publiczny sektor opieki zdrowotnej - mówi.

Interwencja państwa
Jego zdaniem, aby tę lukę jak najszybciej wypełnić, system powinien aktywnie wspierać tworzenie profesjonalnych placówek świadczących usługi opiekuńcze.

- Potrzebne są działanie oparte jednocześnie na dwóch filarach - inwestycyjnym i operacyjnym - zaznacza.

Jak wyjaśnia, filar inwestycyjny powinny stanowić przede wszystkim promesy na kontrakty publiczne. Gwarancje stałego finansowania usług przez płatnika publicznego będą tworzyły klimat i przestrzeń do inwestycji w rozbudowę infrastruktury i podnoszenie jakości świadczeń.

Natomiast filar operacyjny oznacza zapewnienie prawidłowego finansowania długoterminowej opieki. W tym obszarze istotnych jest kilka kwestii.

- Po pierwsze ważne jest regularne urealnianie stawek przez płatnika, oparte na konkretnych wycenach. Kolejna kwestia to umożliwienie łączenia finansowania ze środków publicznych i prywatnych. Kluczowe dla rozwoju i zapewnienia wysokiej jakości świadczeń jest także to, by przy rozstrzyganiu przetargów publicznych, płatnik, poza ceną, uwzględniał także inne kryteria - wylicza. 

Niskie oczekiwania
W ocenie naszego rozmówcy istotną barierą dla rozwoju tego rynku jest niska świadomość społeczna w zakresie profesjonalnej długoterminowej opieki nad osobami starszymi.

- W Polsce cały czas nie mamy właściwych odniesień, w rezultacie nasze oczekiwania wobec tego typu usług są bardzo niskie. To zaś, w konsekwencji, tworzy przestrzeń dla rozwoju szarej strefy usług opiekuńczych - komentuje dyrektor.

Barski przyznaje, że inwestycje w tym segmencie są częścią strategii rozwoju Grupy Medicover w Polsce. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach planowanych inwestycji. Natomiast już teraz spółka Care Experts ma swojej ofercie Centrum Geriatrii, opiekę domową, dzienną i stacjonarną dla osób mało sprawnych, niesamodzielnych i wymagających stałego nadzoru medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.