"Biała armia” specjalistów i opiekunów potrzebna od zaraz

RYNEK OPIEKI

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   30 września 2014 12:53


"Biała armia” specjalistów i opiekunów potrzebna od zaraz

Dynamicznie rosnąca liczba seniorów to ogólnoświatowe zjawisko. W przekonaniu decydentów Polska może być innowacyjna w opiece nad ludźmi starszymi. Aby to się udało potrzeba wyszkolić "białą armię", wszechstronnie przygotowanych profesjonalistów, którzy nie tylko otoczą opieką osoby w podeszłym wieku, ale co ważniejsze zadbają by ci jak najdłużej czynnie funkcjonowali w społeczeństwie.

O priorytetach polityki senioralnej rozmawiano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas debaty "Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych". Zorganizowano ją w ramach projektu "Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", finansowanego ze środków unijnych.

Niech będą sprawni i samodzielni
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na konieczność nowego podejścia do seniorów.

- Mamy 9 mln seniorów. To osoby, którym musimy zapewnić odpowiedni poziom życia. By tak się stało potrzeba polityki, która nie będzie się ograniczała do opieki medycznej czy socjalnej. Musimy pamiętać , że osoby po 60. roku życia chcą funkcjonować w społeczeństwie i musimy podjąć kroki, które sprawia, że nasi seniorzy możliwie długo będą sprawni i samodzielni - zaznaczył.

Minister Kosiniak-Kamysz uważa, że aby osiągnąć sukces w polityce senioralnej potrzeba współdziałania różnych resortów. Zapewnił, że taka współpraca jest prowadzona z powodzeniem.

 Także przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej w MPiPS prof. Bolesław Samoliński wskazywał na potrzebę podejmowania wspólnych działań.

- Dziś wiemy, że pacjent, który wymaga opieki socjalnej, od czasu do czasu wymaga opieki zdrowotnej, a pacjent, który wymaga opieki zdrowotnej, czasem potrzebuje też pomocy socjalnej. Rolą ministrów i posłów jest zbudowanie warunków do tego, zapewnienie odpowiedniej edukacji. To jest bardzo szeroka strategia, która obejmuje zdrowie, szkolnictwo, system zabezpieczenia społecznego, samorządy, rodzinę - mówił.

Kosiniak-Kamysz informował, że z najnowszego unijnego raport podsumowującego, jak poszczególne kraje podeszły do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej wynika, że Polska i Portugalia mają szczególne osiągnięcia. Wyróżniono nas m.in. za całkowitą zmianę podejście do polityki senioralnej i wypracowanie nowych strategii w tej dziedzinie.

Resort zdrowia stawia na szkolenia geriatryczne
Mówiąc o polityce senioralnej jednak nie sposób nie zwrócić uwagi, że seniorzy to zazwyczaj osoby cierpiące z powodu wielu chorób, dlatego dobra opieka medyczna jest im szczególnie potrzebna. Tymczasem w Polsce brakuje geriatrów i pielęgniarek.

- Potrzeba nam wyspecjalizowanej kadry - nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także rehabilitantów, ratowników medycznych; opieka długoterminowa stwarza nowe wyzwania - potrzebni będą przedstawiciele takich zawodów jak asystent osoby starszej, opiekun osoby starszej. - Srebrna ekonomia i białe miejsca pracy stanowią dziś nasze wspólne wyzwanie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Z kolei minister Bartosz Arłukowicz zapewnił, że jego resort podejmuje kroki, by zachęcić do wybierania tej specjalizacji, a także ułatwia lekarzom innych specjalności specjalizowanie się w tej dziedzinie. Potwierdził także, że powstanie Narodowy Instytut Geriatrii, gdzie szkoleni będą lekarze.

- Celem jest to, żeby w każdym szpitalu powiatowym był jeżeli nie geriatra, to lekarz, który przeszedł szkolenie geriatryczne - podsumował minister.

- Niestety mamy problem z lekarzami POZ - mówiła Jolanta Skolimowska , zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. - Nie zgłaszają się na szkolenia z zakresu geriatrii, chociaż resort pokrywa wszelkie związane z nim koszty, nawet dojazdu lekarza na kurs.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.