Bojanowska: osoba skierowana do DPS nie musi w nim przebywać do końca życia

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2018 16:05


Bojanowska: osoba skierowana do DPS nie musi w nim przebywać do końca życia Na zdj. Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. MRPiPS

Osoba skierowana do Domu Pomocy Społecznej nie musi w nim przebywać do końca życia, zawsze może powrócić do swojego środowiska zamieszkania - podkreśliła w czwartek (12 kwietnia) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

Posłowie PiS, m.in. Jan Warzecha i Ewa Kozanecka, pytali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. problemów z finansowaniem pobytu obywateli o niskich dochodach w domach opieki społecznej.

Kozanecka pytała m.in., czy zasadne byłoby, aby w przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS gmina miała możliwość dysponowania majątkiem pensjonariuszy. Pytała także, czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem możliwości weryfikacji przez gminę lub inną instytucję zasadności dalszego pobytu mieszkańca w DPS, w sytuacji, kiedy warunki i stan zdrowia mieszkańca pozwalają na powrót do środowiska zamieszkania.

Bojanowska zwróciła uwagę, że kwestie związane z majątkiem są bardzo delikatne. - Mamy tutaj poważne wątpliwości w zakresie zgodności z konstytucją dotyczące zasady ochrony własności wyrażonej w art. 21 i art. 64 - wyjaśniała. Według niej, pobieranie opłat z rachunków bankowych, wycena wartości majątku oraz ewentualna sprzedaż tego majątku wymagałoby bardzo precyzyjnego prawa. - Dlatego nie idziemy jak na razie w tym kierunku - zadeklarowała.

Wiceminister zaznaczyła, że osoba, która jest skierowana do DPS, nie musi w nim przebywać do końca swojego życia. - Chociaż decyzje są wydawane bezterminowo - przyznała. Zwróciła uwagę, że osoba, która przebywa w DPS, zawsze może wrócić do swojego środowiska zamieszkania. - Nie ma żadnego prawa, które mówiłoby, że ona musi w tym domu przebywać do końca swojego życia. Rzeczywistość jest jednak taka, że w DPS przebywają osoby o znacznym, ograniczonym stopniu sprawności, często schorowane, gdzie te rokowania na powrót do środowiska są minimalne - stwierdziła.

Bojanowska odniosła się też do kwestii pogrzebów osób, które przebywały w DPS. Przypomniała, że od 2004 roku sprawienie pogrzebu takiej osoby, która nie ma najbliższej rodziny, leży w gestii Domu Pomocy Społecznej, a nie ośrodków Pomocy Społecznej. - DPS otrzymuje zasiłek pogrzebowy z ZUS na pokrycie kosztów pogrzebu - mówiła.

Zwróciła uwagę, że od 2004 r. zmieniły się zasady finansowania osób przebywających w DPS i większy w tym udział mają gminy. Podkreśliła, że od 2016 r. środki planowane w budżetach wojewodów w kwestii dofinansowania DPS wzrosły.

- Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jako dysponent środków rezerwy celowej na zadania z pomocy społecznej, rokrocznie w miarę możliwości podejmuje działania mające na celu zwiększeniu budżetów wojewodów - dodała Bojanowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR