Brakuje dobrze zaprojektowanych domów seniora

RYNEK OPIEKI

Autor: propertdesign.pl/Rynek Seniora   17 marca 2015 13:45


Brakuje dobrze zaprojektowanych domów seniora

O pracy nad projektem domu seniora z Joanną Wachowicz i Marią Ostaszewską - Cichocką, architektkami z OW Architektura rozmawia portal propertdesign.pl.

Architektki z OW Architektura pracują obecnie nad projektem budowlanym Domu Opieki Społecznej "Wilga". Przedmiotem inwestycji i tematem projektu jest częściowa rozbudowa i przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania byłego ośrodka wypoczynkowego MSW na cele Domu Seniora “Wilga”. Miejscowość Wilga w gminie Garwolin to znany podwarszawski kurort wypoczynkowy, położony na terenie malowniczego Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Prace nad realizacją zamierzenia ruszą wiosną 2015 roku.

- Przygotowując się do zleconej nam pracy rozpoczęłyśmy od uważnej analizy tematyki związanej z projektowaniem dla osób starszych. Chciałyśmy stworzyć miejsce o odpowiednim standardzie, zaprojektowane z troską o przyszłych użytkowników. Choć miałyśmy już doświadczenie w projektowaniu ośrodków służby zdrowia, szpitali, przychodni czy centrów rehabilitacji, to zdobyta na tych przykładach wiedza wydawała nam się niewystarczająca - zwracają uwagę Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska - Cichocka.

Przez dłuższy czas architektki zbierały informacje jak wyglądają w Polsce podobne domy opieki. - Odwiedzałyśmy je, rozmawiałyśmy z kierownictwem, wolontariuszami i mieszkańcami. Poznawałyśmy też ośrodki funkcjonujące poza Polską, analizowałyśmy wzory niemieckie, niderlandzkie i skandynawskie - nadmieniają.

Architektki brały udział w konferencjach i poświęconych tej tematyce spotkaniach. - W końcu, konsultowałyśmy nasze wnioski i pomysły z psychologami i terapeutami o specjalności geriatrycznej, zgłębiając naszą wiedzę na temat psychologii i fizjologii podeszłego wieku, a więc i zmieniających się z wiekiem ludzkich potrzebach i uwarunkowaniach. Z naszych studiów wyłoniła się lista potrzeb i priorytetów, na podstawie której mogłyśmy zacząć pracę nad projektem - podkreślają.

Jak zauważyły architektki, w Polsce brakuje dobrych domów opieki, projektowanych i prowadzonych mądrze i z sercem. - Działamy w kierunku rozwoju tej infrastruktury. Mamy nadzieję, że “Wilga” będzie takim modelowych ośrodkiem, w którym seniorzy staną się dumnymi gospodarzami dobrze zaprojektowanego i dobrze funkcjonującego domu - konkludują.

Więcej: www.propertydesign.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.