Burmistrz: 82-latce po udarze i jaskrze nie przysługuje pobyt w DPS-ie

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   18 marca 2016 14:25


Burmistrz: 82-latce po udarze i jaskrze nie przysługuje pobyt w DPS-ie Wnioski o pobyty w DPS-ach muszą być analizowane bardziej szczegółowo - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Tarnobrzegu. Fot. Chris Potter/Flickr.com (CC BY 2.0)

Samorządowe instytucje powinny rozpatrywać wnioski o pobyt w domu pomocy społecznej bardziej indywidualnie - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Tarnobrzegu.Sytuację 82-latki po udarze, z jaskrą i nadciśnieniem, której burmistrz odmówił świadczenia usług opiekuńczych w DPS-ie, opisała Rzeczpospolita.

Jak informuje dziennik, 82-latka zwróciła się do burmistrza Zaklikowa (Podkarpackie) o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Seniorka mieszkała samotnie na wsi, przeszła udar mózgu i chorowała na nadciśnienie i jaskrę. W codziennym funkcjonowaniu pomagała jej sąsiadka oraz syn.

Burmistrz wniosek odrzucił. Jego zdaniem gdyby starszej pani zabezpieczyć usługi opiekuńcze, mogłaby nadal mieszkać u siebie. Organy pomocy społecznej mogą wspomagać opiekunów bliskich osób w opiece, a nie tylko ich zastępować.

Decyzję burmistrza zaakceptowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Tarnobrzegu. Przypomniało, że dom pomocy społecznej jest placówką dla osób najbardziej tego potrzebujących.

82-latka złożyła jednak skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Tarnobrzegu. Dołączyła zaświadczenie lekarza okulisty, że ma „praktycznie ślepotę obu oczu".

Sąd uchylił decyzje SKO w Tarnobrzegu i burmistrza oraz nakazał ponowne rozpoznanie wniosku. Stwierdził, że pominięto tak istotną okoliczność jak całkowita utrata wzroku i związane z tym problemy z poruszaniem się. Według WSA także dotychczasowe korzystanie z pomocy sąsiadów czy rodziny nie może być argumentem, że opieka tych osób będzie trwała nadal.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.