
Samorząd Bytomia (Śląskie) rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.
Jak poinformowało w poniedziałek (7 maja) biuro prasowe bytomskiego magistratu, wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się: centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny - jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny były odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań. W poniedziałek prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał umowy ze zwycięzcami, którzy przekazali miastu prawa autorskie do swoich prac.
Do konkursu dopuszczono 38 zgłoszonych projektów. Jak przekazał jeden z członków sądu konkursowego, Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, wybrano prace wpisujące się w założenia programów unijnych, Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ oraz innych miejskich dokumentów.
- Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie - wskazał Baranowski. Laureaci odnosili się w swoich zgłoszeniach do problemów bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.
Do realizacji zwycięskich prac ma zmierzać drugi etap konkursu - nabór na realizatora pomysłów innowacyjnych. - W ramach pilotażu rewitalizacji sporo zadań przejmują organizacje pozarządowe, takie było założenie ówczesnego ministerstwa rozwoju, które finansuje nam projekt pilotażowy - wyjaśniła kierująca Biurem Rewitalizacji i Funduszy Europejskich miasta Izabela Domogała.
Konkurs jest bowiem częścią projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.
O pieniądze mogą starać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe mające swoją siedzibę lub oddział na terenie Bytomia. Projekty muszą być realizowane (lub dotyczyć mieszkańców) w podobszarach bytomskiej rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Rozbark, Śródmieście Północ, Bobrek, Kolonia Zgorzelec. Wnioski można składać do 7 lipca chyba, że środki z puli zostaną wyczerpane wcześniej.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych