Bytom: centrum dla osób z demencją wśród nagrodzonych projektów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 maja 2018 09:45


Bytom: centrum dla osób z demencją wśród nagrodzonych projektów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorząd Bytomia (Śląskie) rozstrzygnął konkurs na pomysły dotyczące innowacyjnych projektów społecznych związanych z rewitalizacją miasta i nagrodził 10 wybranych autorów. Teraz czeka na zgłoszenia potencjalnych realizatorów tych pomysłów.

Jak poinformowało w poniedziałek (7 maja) biuro prasowe bytomskiego magistratu, wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się: centrum wsparcia dla osób z demencją, wypożyczalnia narzędzi, spółdzielnia na rzecz rozwoju zatrudnienia czy ogród sensoryczny - jako miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Samorząd Bytomia przewidział w tym konkursie nagrody po 10 tys. zł brutto dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny były odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań. W poniedziałek prezydent Bytomia Damian Bartyla podpisał umowy ze zwycięzcami, którzy przekazali miastu prawa autorskie do swoich prac.

Do konkursu dopuszczono 38 zgłoszonych projektów. Jak przekazał jeden z członków sądu konkursowego, Grzegorz Baranowski ze stowarzyszenia Bytomska Radość Życia, wybrano prace wpisujące się w założenia programów unijnych, Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ oraz innych miejskich dokumentów.

- Widać, że pomysłodawcy zapoznali się z naszymi dokumentami, bo w uzasadnieniach powoływali się na nie - wskazał Baranowski. Laureaci odnosili się w swoich zgłoszeniach do problemów bezrobocia, starzenia się społeczeństwa czy niewydolności wychowawczej.

Do realizacji zwycięskich prac ma zmierzać drugi etap konkursu - nabór na realizatora pomysłów innowacyjnych. - W ramach pilotażu rewitalizacji sporo zadań przejmują organizacje pozarządowe, takie było założenie ówczesnego ministerstwa rozwoju, które finansuje nam projekt pilotażowy - wyjaśniła kierująca Biurem Rewitalizacji i Funduszy Europejskich miasta Izabela Domogała.

Konkurs jest bowiem częścią projektu pilotażowego rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych", finansowanego z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

O pieniądze mogą starać się grupy nieformalne i organizacje pozarządowe mające swoją siedzibę lub oddział na terenie Bytomia. Projekty muszą być realizowane (lub dotyczyć mieszkańców) w podobszarach bytomskiej rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Rozbark, Śródmieście Północ, Bobrek, Kolonia Zgorzelec. Wnioski można składać do 7 lipca chyba, że środki z puli zostaną wyczerpane wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR