Caritas stracił kontrakt, bo konkurencja oszukiwała?
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   18 września 2014 12:09

W parafiach diecezji gliwickiej (Śląskie) odbędzie się zbiórka na utrzymanie stacji Caritasu, ponieważ w czerwcu br. straciły one kontrakt z NFZ na opiekę nad chorymi w domach.

W samych Gliwicach przed konkursem było pięć placówek z kontraktami na długoterminową opiekę domową. Po konkursie zostały tylko dwie. W Zabrzu z dziewięciu zostało pięć. Tyle samo zostało w Katowicach, choć tam do czerwca działało aż czternaście placówek.

Po konkursie szybko okazało się jednak, że zwycięskie w konkursie firmy zatrudniają za mało pielęgniarek, by przejąć opiekę nad wszystkimi chorymi, którymi dotąd zajmowały się przegrane placówki. Do tego zatrudniają pielęgniarki przeważnie na kontraktach, a nie na etatach. Wiele z nich nie chciało się więc podjąć pielęgnowania chorych w małych miejscowościach, odległych od centrów miast, z uwagi na koszty dojazdu.

Ks. Rudolf Badura, szef Caritasu diecezji gliwickiej, złożył w śląskim NFZ siedem odwołań w sprawie utraconych kontraktów. Zwracał w nich uwagę, że konkurencja poświadczyła nieprawdę, skoro potem rozpaczliwie szukała pielęgniarek do opieki. - Fundusz powinien unieważnić cały konkurs - przekonywał ksiądz.

Śląski NFZ odrzucił wszystkie odwołania, tłumaczył, że regulamin i system komputerowy do obsługi konkursu gwarantują obiektywną ocenę ofert, a Fundusz wcale nie jest od tego, by sprawdzać, czy liczba pielęgniarek w ofercie jest zgodna z rzeczywistością.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.