Caritas za zmianą kryteriów przy ocenie ofert na długoterminową opiekę domową

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 października 2018 11:22


Caritas za zmianą kryteriów przy ocenie ofert na długoterminową opiekę domową Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodki Caritas, świadczące pielęgniarską opiekę długoterminową w domach pacjentów, postulują zmianę kryteriów i punktacji, stosowanej przez NFZ przy ocenie ofert w tej dziedzinie. Większy nacisk - jak przekonują - należy położyć m.in. na kwalifikacje personelu oraz jego zatrudnienie na etacie.

Problemy i etos pielęgniarskiej długoterminowej opieki domowej były w środę tematem konferencji, zorganizowanej w Katowicach przez przedstawicieli Caritas z południa Polski. Kontekstem wydarzenia jest m.in. konkurs na udzielanie świadczeń w tym zakresie, który w najbliższym czasie zamierza ogłosić śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

W opinii Caritas, istotnymi i najwyżej punktowanymi kryteriami oceny ofert powinny być kwalifikacje i mobilność personelu, jego zatrudnienie na pełny etat w formie stałej umowy o pracę, obejmowanie opieką najciężej chorych pacjentów czy dysponowanie wypożyczalnią sprzętu pielęgnacyjnego.

W katalogu kryteriów - według przedstawicieli Caritas - nie powinien też figurować warunek realizowania umowy z NFZ w dniu złożenia oferty, dający tzw. punkty za kontynuację. - Podobnie należy wycofać zapytanie o oferowanie ceny niższej niż oczekiwana przez NFZ - wskazuje organizacja, argumentując, że w przypadku tego typu opieki nie należy dążyć do "zbicia" ceny kosztem jakości czy dostępności usług, ale oprzeć się o cenę usług ustaloną przez ekspertów.

Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. Arnold Drechsler podał, że w tej diecezji z opieki pielęgniarskiej w domach korzysta ok. 13-15 tys. pacjentów - często mieszkańców wsi, do których pielęgniarki muszą dojeżdżać. Jak mówił, opieka nad pacjentem w domu tak długo, jak to jest możliwe, przy udziale rodziny i wsparciu wykwalifikowanego personelu, to najlepsza dla starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych pacjentów forma opieki. W diecezjach opolskiej i gliwickiej sieć stacji opieki Caritas jest najbardziej rozwinięta w Polsce.

Ks. Drechsler zauważył, że przełożenie ciężaru opieki z placówek leczniczo-opiekuńczych na domowe środowisko pacjenta angażuje jego rodzinę w jej finansowanie, rodzina jednak - jak podkreślał - nie może zostać w tej sytuacji sama. - System służby zdrowia musi chronić i chorego w rodzinie, i samą rodzinę, która ma tego chorego w domu - ocenił ks. dyrektor, wskazując, iż filar opieki nad pacjentem - rodzina - pozostawiony samemu sobie pęknie, co spowoduje negatywne skutki dla państwa i samorządu.

Szef śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz przyznał, że kryteria w konkursach dotyczących długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej są niedoskonałe i choć udało się niektóre z nich zmienić, nadal nie są one optymalne - także z punktu widzenia Funduszu. Za kontrowersyjne kryteria dyrektor uznał zarówno punktowanie za ciągłość udzielania świadczeń, jak i za cenę - choć podkreślił, że jej waga będzie miała w nowych konkursach mniejsze znaczenie.

Jak mówił Szafranowicz, obecnie za odpowiednio wykwalifikowany personel w konkursie przyznawane będzie 56 punktów, zamiast - jak wcześniej - 30, zaś za proponowaną cenę usług 5 punktów (wcześniej 20). Nadal jednak za ciągłość usług (której nie mają pozbawione obecnie kontraktów ośrodki Caritas) można uzyskać 29 punktów. W konkursach oceniana będzie jakość udzielanych świadczeń, m.in. kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie personelu, wyposażenie w sprzęt i aparaturę, posiadanie zewnętrznych certyfikatów i akredytacji oraz wyniki kontroli u świadczeniodawców, jeśli takie były prowadzone. Pod uwagę brana jest także kompleksowość udzielanych świadczeń.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR