Cezura wieku i niesamodzielności dzieli populację seniorów
Autor: Piotr Wróbel/Rynek Seniora   19 września 2014 13:19

Obecnie wiek ok. 80 lat wyznacza początek okresu rosnącej niepełnosprawności osób starszych. Jednocześnie 80 proc. emerytów to osoby samodzielne. To dwie istotne liczby, ważne dla określenia potrzeb tej grupy populacji - zwrócili uwagę uczestnicy sesji "Polityka senioralna - aspekty demograficzne, społeczne, gospodarcze”, która odbyła się w czwartek (18 września) podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Jak zauważył prof. Piotr Błędowski, kierownik Zakładu Polityki Społecznej Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, obraz populacji seniorów jest niejednolity.

- Jeszcze do 80 r.ż. funkcjonujemy w miarę samodzielnie. Ta cezura jest momentem, który często rodzi zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze - opisywał.

Stąd istotne jest tworzenie adresowanej do nich polityki uwzględniającej zarówno potrzeby osób wymagających opieki, jak i tych, które pozostają samodzielne. Chodzi o to, żeby pomóc im tę samodzielność podtrzymać.

- Znakomita większość emerytów jest aktywnych, chcą angażować się w działania w ramach wolontariatu czy organizacji pozarządowych - wskazywał profesor.

Jak dodał, polscy seniorzy są coraz lepiej wykształceni i nie jest to związane wyłącznie z wchodzeniem w wiek emerytalny kolejnych roczników. Wiele osób starszych np. nadal pogłębia swoją wiedzę uczęszczając do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których rozwój nie ma sobie równych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

- To także droga ku zrekonstruowaniu porwanych więzi społecznych spowodowanych opuszczeniem domu przez dzieci czy śmiercią małżonka - mówił prof. Błędowski.

Starość jest rodzaju żeńskiego
Tłumaczył, że grupa tzw. singli, wbrew powszechnemu kojarzeniu tego określenia ze stylem życia ludzi młodych, jest największa wśród seniorów.

- Jednoosobowe gospodarstwa domowe osób starszych najczęściej prowadzą kobiety, gdyż żyją dłużej niż mężczyźni i dłużej wymagają opieki związanej z obniżającym się wraz z wiekiem poziomem samodzielności. Przy tym kobiety, z racji mniejszych niż u mężczyzn dochodów uzyskiwanych w okresie aktywności zawodowej, mają niższe emerytury niż ich równolatkowie. I tymi środkami muszą zaspokajać wzrastające z wiekiem potrzeby opiekuńcze.

Pytany o system finansowania opieki długoterminowej w Polsce, prof. Błędowski stwierdził, że w zasadzie nie mamy takiego systemu.

- Z pomocy społecznej i NFZ opłacane są właściwie te same świadczenia. Poza tym coraz bardziej zbliżony jest profil mieszkańca domu pomocy społecznej do osoby, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy pielęgnacyjno-opiekuńczym. Różnice wynikają z odmiennych sposobów finansowania.

- Stworzenie jednolitego systemu to jedno z najbardziej pilnych zadań w ramach polityki senioralnej - podsumował prof. Błędowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.