Chorzów: bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   01 czerwca 2016 16:03


Chorzów: bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych Warsztaty dla opiekunów w Chorzowie będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Fot. MEDI-system

Ośrodek MEDI-system Honorata w Chorzowie organizuje warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych. Odbędą się one w sobotę 11 czerwca w godz. 10.00 – 15.00 w Chorzowie przy ul. Głównej 31.

Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści z ośrodka Honorata z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w Polsce dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 mln. Według Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia nas w czołówce Unii Europejskiej.

To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki. Szacuje się, że już dziś w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi. Warsztaty mają wesprzeć opiekunów nieformalnych w tej odpowiedzialnej i bardzo trudnej roli.

Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w Polsce sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego i zawodowego. Z badań wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej.

- Bardzo duże zainteresowanie warsztatem zorganizowanym w kwietniu w naszym warszawskim ośrodku Mazowia utwierdza nas w przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne – mówi Jakub Piotrkiewicz, dyrektor ośrodka MEDI-system Honorata.

Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy - dzięki praktycznym wskazówkom - mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.

Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej.

Moduł  opiekuńczo-pielęgniarski:
•             Skutki długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów
•             Wielkie Zespoły Geriatryczne (m.in. upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego)
•             Żywienie i karmienie osoby w wieku podeszłym/przewlekle chorej  (zaburzenia i brak odruchu połykowego)
•             Higiena – m.in.: kąpiel całego ciała i zmiana pieluchomajtek w łóżku, toaleta jamy ustnej, , profilaktyka odleżyn
•             Wydalanie - lewatywa, wymiana worka na mocz

Moduł rehabilitacyjny
•             Pozycje ułożeniowe - jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu
•             Pozycje ułożeniowe podczas posiłków – zapobieganie aspiracji (dostawaniu się treści pokarmowej do tchawicy, co prowadzi do zapalenia płuc)
•             Jak łatwo i skutecznie przemieścić pacjenta z jednego miejsca na drugie bez użycia siły
•             Aktywizowanie chorego - najlepsza droga do samodzielności

- Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków - mówi Joanna Mazur, kierownik Zespołu Rehabilitacyjnego z ośrodka Honorata

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR