
Ośrodek MEDI-system Honorata w Chorzowie organizuje warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych. Odbędą się one w sobotę 11 czerwca w godz. 10.00 – 15.00 w Chorzowie przy ul. Głównej 31.
Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści z ośrodka Honorata z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w Polsce dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 mln. Według Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia nas w czołówce Unii Europejskiej.
To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki. Szacuje się, że już dziś w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi. Warsztaty mają wesprzeć opiekunów nieformalnych w tej odpowiedzialnej i bardzo trudnej roli.
Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w Polsce sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego i zawodowego. Z badań wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej.
- Bardzo duże zainteresowanie warsztatem zorganizowanym w kwietniu w naszym warszawskim ośrodku Mazowia utwierdza nas w przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne – mówi Jakub Piotrkiewicz, dyrektor ośrodka MEDI-system Honorata.
Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy - dzięki praktycznym wskazówkom - mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.
Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej.
Moduł opiekuńczo-pielęgniarski:
• Skutki długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów
• Wielkie Zespoły Geriatryczne (m.in. upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego)
• Żywienie i karmienie osoby w wieku podeszłym/przewlekle chorej (zaburzenia i brak odruchu połykowego)
• Higiena – m.in.: kąpiel całego ciała i zmiana pieluchomajtek w łóżku, toaleta jamy ustnej, , profilaktyka odleżyn
• Wydalanie - lewatywa, wymiana worka na mocz
Moduł rehabilitacyjny
• Pozycje ułożeniowe - jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu
• Pozycje ułożeniowe podczas posiłków – zapobieganie aspiracji (dostawaniu się treści pokarmowej do tchawicy, co prowadzi do zapalenia płuc)
• Jak łatwo i skutecznie przemieścić pacjenta z jednego miejsca na drugie bez użycia siły
• Aktywizowanie chorego - najlepsza droga do samodzielności
- Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków - mówi Joanna Mazur, kierownik Zespołu Rehabilitacyjnego z ośrodka Honorata
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych