Chorzy na alzheimera i ich opiekunowie z niewielkim wsparciem

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   17 marca 2016 15:40


Chorzy na alzheimera i ich opiekunowie z niewielkim wsparciem Chorym na alzheimera przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Fot. Kris Krüg/Flickr.com/(CCBY-ND 2.0)

Prawie 400 tys. Polaków cierpiących na alzheimera pozostaje praktycznie bez wsparcia ze strony państwa. Dla chorych nie ma specjalistycznych szpitali, domów pomocy, brakuje też i ośrodków rehabilitacyjnych - donosi Gazeta Wyborcza.

Leczenie i rehabilitacja, które są w tej chorobie kluczowe, często pociągają za sobą dodatkowe koszty. Ulga rehabilitacyjna przysługuje tylko chorym z orzeczoną niepełnosprawnością, ale też osobom, które ich utrzymują, jednak pod warunkiem, że dochody niepełnosprawnego nie przekraczają 9120 zł w danym roku. Niektóre wydatki są nielimitowane, inne mają górny limit. 

Osoba utrzymująca chorego musi być członkiem jego rodziny.

Aby skorzystać z ulgi, chory musi mieć orzeczoną niepełnosprawność. Ulga nie ma limitu. Odlicza się faktycznie poniesione wydatki.

Chorym przysługuje także dodatek pielęgnacyjny. Wynosi 208,17 zł na rękę miesięcznie. Często jest mylony z zasiłkiem pielęgnacyjnym, który przyznaje opieka społeczna (wynosi 153 zł miesięcznie). Zasada jest taka: jeśli ktoś pobiera zasiłek pielęgnacyjny, nie dostanie dodatku, i odwrotnie. Nie można bowiem pobierać obu tych świadczeń naraz.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji, oraz każdemu emerytowi i renciście, który skończył 75 lat.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeśli chory przebywa na stałe w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Opiekun osoby chorej na alzheimera, która ma orzeczoną niepełnosprawność (warunek konieczny), może się starać o specjalny zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 520 zł miesięcznie. 

Opiekun z zasiłkiem ma opłacane z publicznych pieniędzy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po śmierci podopiecznego pozostaje jednak bez środków.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.