Co i komu należy się w ramach pielęgniarskiej opieki domowej?

RYNEK OPIEKI

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   25 listopada 2015 10:42


Co i komu należy się w ramach pielęgniarskiej opieki domowej? Pielęgniarka opieki długoterminowej odwiedza pacjenta co najmniej cztery razy w tygodniu. Fot. Fotolia

Pacjenci obłożnie i przewlekle chorzy, którzy leżą w domu i nie są w ostrej fazie choroby psychicznej, niezdolni do samodzielnej opieki, którzy według karty oceny pacjenta uzyskali 40 punktów lub mniej, mogą korzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej - przypomina NFZ.

Jak wyjaśnia na łamach Gazety Wyborczej Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ, podstawą objęcia chorego pielęgniarską opieką długoterminową jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwalifikacja pielęgniarska do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową.

Pielęgniarka opieki długoterminowej odwiedza pacjenta co najmniej cztery razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 8 a 20; w przypadkach uzasadnionych medycznie również w niedzielę, święta i dni ustawowo wolne od pracy.

Pielęgniarka opieki długoterminowej domowej wykonuje u pacjenta czynności medyczne: robi zastrzyki, podłącza kroplówki czy zmienia opatrunki, pomaga przy pielęgnacji chorego, a także w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania w domu. Trzeba jednak pamiętać, że pielęgniarka opieki długoterminowej przygotowuje chorego, rodzinę lub opiekuna do samoopieki, w tym również uczy, jak radzić sobie z niepełnosprawnością.

Jeśli chory w domu jest niesamodzielny, a jego stan zdrowia opisany za pomocą specjalnej skali zwanej skalą Barthel to mniej niż 40 punktów, wówczas może zostać przyjęty do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego (ZOL).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.