Co szósty Polak opiekuje się przewlekle chorym członkiem rodziny

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   29 kwietnia 2016 14:35


Co szósty Polak opiekuje się przewlekle chorym członkiem rodziny Długoterminowa opieka nad chorym przebywającym w domu, to jedno z wyzwań, przed którym stoi państwo i społeczeństwo. Fot. Fotolia

Po raz pierwszy w Europejskim Ankietowym Badaniu Zdrowia (EHIS) zadano pytania o świadczenie nieformalnej długoterminowej opieki lub pomocy chorującym przewlekle osobom w podeszłym wieku. Jak się okazało co szósty respondent sprawował tego rodzaju opiekę lub pomoc regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.

Ponad 3/4 pomagających otaczało opieką tylko członków własnej rodziny, a  opiekunami częściej były kobiety i osoby zamieszkałe na wsi.

Długoterminowa opieka nad chorym przebywającym w domu, to jedno z wyzwań, przed którym stoi państwo i społeczeństwo. Według danych Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej (KIGS) tylko 35 proc. osób chorych przewlekle i starszych może pozwolić sobie na skorzystanie z opieki płatnej. Zdecydowana większość takich osób, głównie ze względu na niskie dochody, korzysta z pomocy swojej rodziny.

Niemal 50 proc. Polaków ma przewlekłe problemy zdrowotne
Mimo poprawy subiektywnej oceny stanu zdrowia Polaków w porównaniu do poprzedniego badania EHIS, długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, trwające co najmniej 6 miesięcy występowały u co drugiego mieszkańca Polski.

Wystąpienie tego rodzaju problemów sygnalizowało ponad 70 proc. osób w grupie wiekowej 50-59 lat, przy czym wśród osób w wieku 60-69 lat znalazło się już 85 proc. badanych, a ponad 90 proc. wśród ludzi najstarszych.

- Priorytetem powinno stać się tworzenie programów wspierających chorych przewlekle i ich opiekunów w jak najdłuższym utrzymaniu względnej sprawności i samodzielności. Zgodnie z prognozami OECD w roku 2050 osiągniemy niemal „równowagę”, gdzie na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym przypadnie około 1,3 osoby w wieku produkcyjnym - wskazuje Michał Jakubowski, właściciel Remedizera.

- Pomijając oczywiste czynniki ekonomiczne, będzie to ogromne wyzwanie dla całego społeczeństwa, bo w większości przypadków przewlekle chorym, który najczęściej jest też osobą starszą zajmuje się rodzina - dodaje.

Co czwarty Polak zbyt długo czeka na wizytę
Stały kontakt ze specjalistami w centrum monitorowania zwiększa komfort psychiczny pacjentów oraz ogranicza liczbę ich wizyt w placówce. To ważny czynnik, zwłaszcza że zgodnie z danymi GUS prawie co czwarty mieszkaniec Polski potrzebujący opieki zdrowotnej doświadczył opóźnień w dostępie do niej z powodu zbyt długiego okresu oczekiwania na wizytę. Takie sytuacje dotyczyły głównie osób przewlekle chorych o nienajlepszym zdrowiu. Wbrew pozorom powodem tych opóźnień nie była zbyt duża odległość od placówki czy problem z transportem, które wskazało jedynie 4 proc. - głównie seniorzy lub osoby niesprawne.

- Rekordowe kolejki w polskiej służbie zdrowia, to w zasadzie standard, na który pacjenci są już przygotowani. Mimo że w ubiegłym roku uruchomiono Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania, jego funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Dane w nim wyświetlane uwzględniają tylko tzw. pacjentów pierwszorazowych, pomijając pacjentów z zieloną kartą onkologiczną oraz przewlekle chorych odbywających wizyty regularnie. Telemedycyna i eZdrowie mogą być pomocne w ograniczeniu części wizyt osób leczących się przewlekle - komentuje Michał Jakubowski z Remedizera.

73 proc. osób chorujących przewlekle w ciągu 12 miesięcy skorzystało z usług lekarzy specjalistów. Prawie co piąta osoba w wieku 70 lat i więcej była leczona w szpitalu w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie EHIS. Te liczby można jednak ograniczyć, chociażby przez wprowadzenie zdalnych konsultacji medycznych, podczas których lekarz będzie w stanie ocenić, czy konieczna jest wizyta pacjenta w placówce, czy wystarczy np. zmienić dawkę przyjmowanego leku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.