Cofną zezwolenie na działalność domu opieki w Trzciance? MRPiPS informuje o kontrolach

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 kwietnia 2016 15:44


Cofną zezwolenie na działalność domu opieki w Trzciance? MRPiPS informuje o kontrolach Fot. Michael Coghlan/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

MRPiPS zwróciło się do wojewody mazowieckiego o przeprowadzenie w trybie natychmiastowym kontroli w Domu Opieki im. Aloisa Alzheimera w Trzciance, gdzie miało dochodzić do nieprawidłowości i złego traktowania podopiecznych.

Kontrola w domu opieki w Trzciance została wszczęta w związku z doniesieniami medialnymi o nieprawidłowościach, do których miało tam dochodzić. Dodatkowo - jak poinformował resort - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróci się do wojewodów z prośbą o przedstawienie informacji, ile kontroli, jakiego rodzaju (doraźne czy kompleksowe) oraz w jakim zakresie były przeprowadzone, a także jakie kontrole w najbliższym czasie są planowane.

MRPiPS poinformowało, że w stosunku do domu opieki w Trzciance zostało już wszczęte postępowanie celem cofnięcia zezwolenia na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę.

W ramach tego postępowania zespół inspektorów z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach wraz z pracownikami socjalnymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Wildze udali się do placówki w celu ustalenia danych osób tam przebywających oraz ich rodzin. Poinformują oni rodziny podopiecznych o sytuacji w tej jednostce oraz o możliwości zmiany domu opieki.

Ponadto Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będzie współpracował z organami ścigania w ramach prowadzonego przez nie śledztwa.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, Dom Opieki im. Aloisa Alzheimera w Trzciance działa na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego ze stycznia 2014 r., wydanego na czas określony i tym samym posiada wpis do Rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Placówka jest zorganizowana na 55 miejsc.

Z uwagi na fakt, że podmiot posiada zezwolenie, wojewoda nie może wydać decyzji wstrzymującej prowadzenie placówki. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku placówek działających bez zezwolenia.

Dziennikarze programu "UWAGA! TVN" pokazali m.in., że osobom przebywającym w domu opieki w Trzciance brakowało należytej opieki, a osoby chore były krępowane pasami samochodowymi i kaftanami bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.