Czek opiekuńczy pod lupą ministra finansów. Jakie ma szanse?
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   19 lutego 2015 17:47

20 lutego br. opublikowana została pełna wersja ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Senator Mieczysław Augustyn (PO) stwierdził, że za kilka dni dojdzie do decydujących spotkań: z ministrami finansów oraz pracy i polityki społecznej

 Przedstawiciele resortu finansów byli już dwa razy zapraszani na spotkania inicjatorów projektu.

- Jeśli dostaniemy zielone światło, mam nadzieję, że zakończymy konsultacje i  cały proces legislacyjny do końca roku, a w 2016 roku ustawa mogłaby wejść w życie – powiedział  przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

To konieczne rozwiązanie
Na spotkaniu z pracodawcami branży ochrony zdrowia (19 lutego br.) senator przypominał, że po 1989 r. w Polsce najwięcej firm prywatnych powstało tak naprawdę w sektorze „białej gospodarki”.

- UE szacuje, że największym rynkiem rozwojowym w nadchodzącej dekadzie będzie rynek opiekuńczy. W całej Europie powstanie dzięki niemu 8 mln miejsc pracy - podkreślał.

Kiedy ten rynek w Polsce tak naprawdę może się narodzić? Jego zdaniem, wtedy kiedy pojawi się realne wsparcie budżetu seniora z pieniędzy publicznych. Wszelkie dane wskazują, że stopa zastąpienia płacy do emerytury będzie coraz mniej korzystna.

- Emeryt za swoją emeryturę będzie mógł kupić coraz mniej opieki. Dlatego potrzebna jest interwencja państwa - argumentował.

Ustawa ma stworzyć system wsparcia opieki nad osobami niesamodzielnymi za pomocą tzw. czeku opiekuńczego.

Już w grudniu 2014 r. senator Augustyn mówił, że skoro ponad 80 proc. osób niesamodzielnych korzysta z pomocy bliskich, należy postawić na rodzinę. - To właśnie rodzina wspólnie z osobą niesamodzielną ma dysponować czekiem, ma na wolnym rynku wybrać spełniającego standardy usługodawcę i będzie współodpowiedzialna za koordynację i jakość opieki.

- Potrzebna jest w Polsce budowa dobrze rozwiniętego, konkurencyjnego rynku opieki długoterminowej - przekonywał już w obecnym roku Mieczysław Augustyn.

Jak oceniał w grudniu ub. r., szacuje się, że powstanie kilkanaście tysięcy firm, ogromna rzesza ludzi zatrudnionych na czarno będzie mogła pracować legalnie.

Nowe miejsca pracy, nowy zawód 
Z wyliczeń prof. Piotra Błędowskiego, kierownika Zakładu Polityki Społecznej Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wynika, że do 2024 roku nowych miejsc pracy w tym sektorze może powstać ponad 190 tys. - zdecydowana większość w segmencie dużych firm, zatrudniających co najmniej kilkaset osób.

Autorzy ustawy chcą, by dzięki zmianie systemu powstał nowy, przyzwoicie płatny zawód w Polsce - w postaci asystenta osoby niesamodzielnej.

- Wierzymy, że nam się uda. Teraz rodzina asystentowi będzie mogła zapłacić czekiem, a więc to ona będzie zainteresowana legalizacją zatrudnienia. Ponadto przez 6 miesięcy składki ZUS-owskie i ubezpieczenie zdrowotne zapłaci opiekunowi starosta ze środków Funduszu Pracy. Skumulowanie tych bodźców powinno spowodować, że praca na czarno w opiece przestanie się kalkulować - wyjaśniał Mieczysław Augustyn.

Senator zaznaczył, że to przygotowanie, aby w przyszłości wprowadzić ubezpieczenie pielęgnacyjne, ponieważ od 2025 zasilanie tego sektora tylko z pieniędzy budżetowych nie będzie już możliwe ze względu na koszty wywołane lawinowym wzrostem zapotrzebowania.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.