Czek opiekuńczy: potrzeba miliardów złotych na pomoc niesamodzielnym

RYNEK OPIEKI

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   11 grudnia 2014 19:12


Czek opiekuńczy: potrzeba miliardów złotych na pomoc niesamodzielnym Fot. Daniel Kuropaś

1,6 mld zł w 2015 r. i ponad 11 mld zł w 2025 r. - tyle wymagałaby nakładów, jeśli weszłaby w życie, ustawa o pomocy osobom niesamodzielnym, zaprezentowana 11 grudnia przez senatora Mieczysława Augustyna z PO. Ustawa ma stworzyć system wsparcia opieki nad osobami niesamodzielnymi.

- Narzędziem, którym to chcemy osiągnąć, jest czek opiekuńczy. Pomoc finansowa ma trafić bezpośrednio do zainteresowanych. Chcemy zrealizować to, żeby pieniądz szedł za klientem. Teraz ma pójść w formie czeku opiekuńczego - mówił senator.

Augustyn mówił, że skoro ponad 80 proc. osób niesamodzielnych korzysta z pomocy bliskich, należy postawić na rodzinę. - To właśnie rodzina wspólnie z osobą niesamodzielną ma dysponować czekiem, ma na wolnym rynku wybrać spełniającego standardy usługodawcę i będzie współodpowiedzialna za koordynację i jakość opieki.

Stymulować rynek opieki
Jak zaznaczał, obecny system pomocy niesamodzielnym jest niewłaściwy - nie ma gwarancji jakości opieki, nie ma standardów, praca opiekunów jest nisko opłacana.

- Nie możemy budować nowych struktur i wydawać pieniędzy na nowe zespoły. Chcemy, żeby ten system był elastyczny, budował rynek, zmniejszał szarą strefę, tworzył miejsca pracy, dawał szansę zatrudnienia osobom w wieku 60+ - podkreślał senator.

Rodzi się bowiem pytanie: jeżeli mamy pracować do 67 r.ż., ile lat będą wtedy mieli nasi rodzice i kto się nimi zaopiekuje?

Według Mieczysława Augustyna, ustawa przynosi odpowiedź. Może powstać w Polsce bogaty rynek usług w opiece długoterminowej.

- Ten rynek nie rozwinie się, jeśli nie będzie zasilany publicznymi pieniędzmi w formie czeku, ale ten niewątpliwy wydatek trzeba traktować jako inwestycję w rozwój nowego sektora usług białej gospodarki. Szacujemy, że powstanie kilkanaście tysięcy firm, ogromna rzesza ludzi zatrudnionych na czarno będzie mogła pracować legalnie - przekonywał senator.

Nowe miejsca pracy, nowy zawód
Z wyliczeń prof. Piotra Błędowskiego, kierownika Zakładu Polityki Społecznej Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wynika, że nowych miejsc pracy w tym sektorze może powstać ponad 190 tys. do 2024 roku (zdecydowana większość w segmencie dużych firm, zatrudniających co najmniej kilkaset osób).

Autorzy ustawy chcą, by dzięki zmianie systemu powstał nowy, przyzwoicie płatny zawód w Polsce - w postaci asystenta osoby niesamodzielnej.

- Wierzymy, że nam się uda. Teraz rodzina asystentowi będzie mogła zapłacić czekiem, a więc to ona będzie zainteresowana legalizacją zatrudnienia. Ponadto przez 6 miesięcy składki ZUS-owskie i ubezpieczenie zdrowotne zapłaci opiekunowi starosta ze środków Funduszu Pracy. Skumulowanie tych bodźców powinno spowodować, że praca na czarno w opiece przestanie się kalkulować - wyjaśniał Mieczysław Augustyn.

Senator zaznaczył, że to przygotowanie, aby w przyszłości wprowadzić ubezpieczenie pielęgnacyjne, ponieważ od 2025 zasilanie tego sektora tylko z pieniędzy budżetowych nie będzie już możliwe ze względu na koszty wywołane lawinowym wzrostem zapotrzebowania.

Dla kogo czek i na co?
Czek otrzymywałyby osoby niesamodzielne według stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem niesamodzielności czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim, czyli umiarkowanym stopniem - 850 zł, dla osoby z trzecim stopniem - 650 zł.

Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia. Sfinansować usługi opiekuńcze będzie można w zakresie: opieki zastępczej w pełnym albo niepełnym wymiarze, zatrudnienia opiekuna, pokrycia części odpłatności za pobyt w placówce całodobowej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.