Czek opiekuńczy? Samorządowcy mają wątpliwości…
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   24 marca 2015 17:29

Zgodnie z projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, algorytm przekazywania środków na dofinansowanie zadań nałożonych na samorządy zostanie określony w oddzielnym rozporządzeniu. - Obawiam się, że samorządy nie zgodzą się na taki zapis - mówi Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich.

- Oznacza on bowiem, że w momencie uchwalania tego dokumentu nie będą wiedziały, na jakie środki z budżetu państwa mogą liczyć. Przewiduję, że będą domagać się, aby algorytm ten został określony już na poziomie ustawy - wyjaśnia.

Przyczyna jest prosta. Jak twierdzi Stanisław Jastrzębski, członek zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, nie było jeszcze takiego zadania, nałożonego na samorządy, na które wystarczyłoby środków przydzielonych z budżetu państwa.

Wprowadzenie systemowych rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi wydaje się jednak niezbędne.

Czek na problem
Przepisy wprowadzające m.in. czek opiekuńczy zawarte są w projekcie ustawy  o pomocy osobom niesamodzielnym. Jej inicjatorami są senator Mieczysław Augustyn (PO) oraz Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym".  17 marca br. projekt został zaprezentowany samorządowcom.

Czek otrzymywałyby osoby niesamodzielne według stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem niesamodzielności czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim, czyli umiarkowanym stopniem - 850 zł, dla osoby z trzecim stopniem - 650 zł.

Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia. Sfinansować usługi opiekuńcze będzie można w zakresie: opieki zastępczej w pełnym albo niepełnym wymiarze, zatrudnienia opiekuna, pokrycia części odpłatności za pobyt w placówce całodobowej. Listy ośrodków certyfikowanych byłyby dostępne w każdym ośrodku pomocy społecznej.

Większość samorządowców wie już, że starzenie się społeczeństwa i związane z tym konsekwencje nie są kwestią jakiejś mniej lub bardziej odległej przyszłości. To rzecz, która dzieje się tu i teraz.

- Szacuje się, że orzeczenia o niesamodzielności mogą dotyczyć ok. miliona Polaków. Istnieją też dane mówiące nawet o dwa razy większej liczbie.  To pokazuje, jak bardzo ważny jest to problem - mówi Bożena Lisowska, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Równego Traktowania Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Nie wszyscy są jednak przekonani nawet co generalnego kierunku koniecznych rozwiązań.

- Zmiany społeczne zmierzają w takim kierunku, że rodziny coraz mniej czują się odpowiedzialne za swoich bliskich w starszym wieku. Jeżeli pojawi się okazja, wielu skorzysta z niej, by przerzucić na samorząd ciężar kosztów opieki nad seniorami - mówi Stanisław Jastrzębski.  - Uważam, że nie możemy iść w tym kierunku i wyręczać kolejnych pokoleń z obowiązku opieki nad bliskimi.

Za dużo nowych zadań
Autorzy ustawy założyli, że przyznawanie nowych świadczeń nie będzie uzależnione od poziomu dochodów.

- Przyznaję, że dyskutowaliśmy długo nad tą kwestią - mówi senator Augustyn. W trakcie debaty padła propozycja, by ewentualnie zastosować zasadę „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że wsparcie będzie przyznawane nawet w sytuacji, w gdy dana osoba przekroczy określony próg dochodowy.  Byłoby ono po prostu mniejsze - wyjaśnia.

Zdaniem samorządowców oraz przedstawicieli urzędów wojewódzkich pomysł ten jest wart rozważenia. Dostrzegają oni jednak ogrom zadań administracyjnych, jakie czekają na nich, jeśli ustawa wejdzie w życie. Gdyby ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie kryterium dochodowego -byłoby ich jeszcze więcej.

Maria Krupecka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przekonuje, że już w tej chwili powiatowym zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności (które mają wydawać orzeczenia o niesamodzielności, będące  podstawą do przyznania czeku - przyp. red.) brakuje środków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.