Czek opiekuńczy: szukają poparcia dla ustawy o pomocy niesamodzielnym
Autor: MK/Rynek Seniora   18 marca 2015 15:28

Za kilka dni projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym zostanie oficjalnie przedstawiony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Chcemy, aby dokument ten trafił na oficjalną ścieżkę legislacyjną - poinformował we wtorek (17 marca) podczas spotkania z samorządowcami senator Mieczysław Augustyn (PO), inicjator projektu.

Samorządowcom zaprezentowano najważniejsze zapisy zawarte w dokumencie.

- Wejście w życie ustawy wpłynie pozytywnie nie tylko na cały system opieki nad seniorami, ale również na całą gospodarkę - podkreślał senator Augustyn.

Fundamentem ustawy jest wprowadzenie tzw. czeków opiekuńczych, przyznawanych osobom niesamodzielnym.

Czytaj więcej: Czek opiekuńczy: potrzeba miliardów złotych na pomoc niesamodzielnym

Jeżeli dokument wszedłby w życie w obecnym kształcie, sprawne funkcjonowanie tego systemu byłoby w znacznej mierze uzależnione od tego, jak z wdrożenie poszczególnych rozwiązań poradzą sobie samorządy oraz podległe im instytucje, a także urzędy wojewódzkie.

W procedury związane z przyznawaniem czeków osobom starszym i ich rodzinom lub zwrotem tzw. kwalifikowanych kosztów opieki włączone zostałyby m.in. takie podmioty jak:

 - powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (otrzymałyby nowe zadanie - orzekanie o niesamodzielności osób starszych), 

- ośrodki pomocy społecznej, 

- wydziały polityki społecznej w urzędach wojewódzkich, 

- podmioty zajmujące się szkoleniami czy nadawaniem uprawnień zawodowych.

Dodatkowe zadania, dodatkowe pieniądze?
Senator Augustyn tłumaczył, że twórcy ustawy świadomie nie zdecydowali się na stworzenie jednej instytucji, która zajęłaby się koordynowaniem wszystkich procedur.  - Chcemy wykorzystać sieć istniejących już podmiotów - tłumaczył.

To oznacza jednak dodatkowe zadania dla instytucji rządowych i samorządowych działających na szczeblu lokalnym.  Tutaj najważniejszą sprawą podnoszoną przez uczestników spotkania są finanse. Samorządowcy boją się, że wydawanie i pokrywanie czeków stanie się kolejnym zadaniem, jakie władze centralne nałożą na nich, bez zapewnienia na ten cel środków finansowych na odpowiednim poziomie.

- Nie możemy w milczeniu przyjmować na siebie kolejnych zadań, jeżeli z góry wiemy, że im nie podołamy - tłumaczył Stanisław Jastrzębski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Augustyn uspokajał, powołując się na analizy przeprowadzone przez zespół ekonomistów pod przewodnictwem prof. Piotra Błędowskiego z SGH, które zostały przeprowadzone na potrzeby ustawy):  - Na wprowadzeniu tych zmian samorządy finansowo nie stracą, lecz zyskają - mówił.   

Przetestują na Opolszczyźnie?
Jastrzębski zasugerował wdrożenie programu pilotażowego, w ramach którego w kilku wybranych samorządach można sprawdzić, jak w praktyce wygląda realizacja przepisów związanych z czekiem.

- Rozważamy jego przeprowadzenie - powiedział Augustyn. - Ponieważ prace nad projektem trwają już kilka lat, w międzyczasie konsultowaliśmy go z wieloma środowiskami. Podczas spotkania w województwo opolskim usłyszeliśmy, że ewentualny pilotaż mógłby się odbyć właśnie tam.  To region o najtrudniejszej sytuacji demograficznej. W grę wchodzi też województwo wielkopolskie.

Senator zapowiedział także kolejne konferencje w regionach, w trakcie których autorzy tej inicjatywy będą zabiegać o poparcie u samorządowców i lokalnych środowisk.

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", która razem z grupą ekspertów skupionych przy senatorze Augustynie przygotowała projekt, zbiera pod nim zbierać podpisy, by przedstawić go jako projekt społeczny, jeśli nie zyska on poparcia polityków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.