Częstochowa: trwa nabór na całodobowy nadzór teleopiekunów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2017 11:10


Częstochowa: trwa nabór na całodobowy nadzór teleopiekunów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Bezpiecznie we własnym domu" - pod takim hasłem rusza w Częstochowie inicjatywa skierowana do seniorów, którzy wymagają całodobowego wsparcia. W jej ramach dwieście osób otrzyma sprzęt pozwalający w każdej chwili wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem.

Nabór trwa do końca lipca, a system ma ruszyć najpóźniej w październiku.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił podczas środowej konferencji (12 lipca), że inicjatywa ma pomóc tym częstochowskim seniorom, których aktywność - z przyczyn losowych, choroby bądź niepełnosprawności - ogranicza się praktycznie do własnego mieszkania.

- Wierzę, że to wsparcie się przyda, że seniorzy poczują się bezpieczniej, że nie pozostaną sami - dodał.

Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają bransoletki lub wisiorki wyposażone w sprzęt elektroniczny, umożliwiający 24-godzinny kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy będą pomagać seniorom - czy to w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, czy w chwilach podwyższonego stresu, lęku lub samotności. Grupą docelową jest dwustu mieszkańców Częstochowy powyżej 60. roku życia, którzy są niepełnosprawni i/lub korzystają ze świadczeń pomocy społecznej bądź kwalifikują się do takich świadczeń.

Jak tłumaczono podczas konferencji, każde z tych urządzeń jest wyposażone w guzik umożliwiający wezwanie pomocy (dzięki nadajnikowi system ten ma działać w całym mieszkaniu danej osoby). Wciśnięcie tego guzika powoduje natychmiastowe połączenie się z teleopiekunami, którymi będą pracownicy Centrum; w godzinach dziennych pracować tam będzie również psycholog.

Następnie teleopiekun ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności - wzywa pogotowie. Ponadto pozostaje on w kontakcie z seniorem aż do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

Organizatorzy programu sugerują też, by prewencyjnie, już wcześniej przekazać klucze do mieszkania seniora osobom z tzw. sieci pomocowej.

Nabór do projektu trwa do końca lipca (z możliwością przedłużenia), a inicjatywa ma być realizowana do końca maja 2019 r. Z kolei podłączenie uczestników projektu do systemu teleopiekuńczego ma nastąpić najpóźniej w październiku.

Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Druki te od piątku (14 lipca) dostępne będą w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, tamtejszym Biurze Obsługi Interesanta oraz w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Jak podano, wartość projektu to 1,4 mln zł, z czego blisko 1,3 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Program realizowany jest przez miasto Częstochowa, Stowarzyszenie "EBI Association" oraz spółkę Opieka Nova.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR