Czy potrzebny jest narodowy program opieki paliatywnej?

RYNEK OPIEKI

Autor: SU/Rynek Zdrowia   21 listopada 2014 18:59


Czy potrzebny jest narodowy program opieki paliatywnej?

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie chce rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat finansowania opieki paliatywnej. Wcześniej, jak już podawaliśmy, szpital informował, że z powodu postępującego zadłużenia zdecydował o możliwości zamknięcia oddziału świadczącego taką opiekę.

W najbliższy wtorek (25 listopada) ma odbyć się spotkanie z prasą, na którym obecność, oprócz lekarzy zapowiedzieli też m.in. znani artyści i społecznicy.

Jak podaje rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego Anna Drukała, obecnie wycena tzw. osobodnia (jeden dzień pobytu pacjenta) niezmiennie od 2008 roku wynosi 210 zł. Realne koszty na oddziałach paliatywnych w kraju średnio wynoszą 400 zł dziennie.

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego uważa, że dalsze prowadzenie oddziału opieki paliatywnej przy obecnej wycenie świadczenia jest niewykonalne. Narasta jego zadłużenie.

W informacji dla prasy szpital argumentuje, że wskazana kwota wystarcza jedynie na  pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników oddziału i to w sytuacji, gdy wielkość zatrudnienia spełnia minimalne normy wymagane rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. z 2013 r. poz.1347). Stawki wynagrodzeń przy tym porównywalne są z innym ośrodkami o podobnym profilu świadczonych usług.

Pacjenci hospitalizowani w oddziale medycyny paliatywnej otrzymują specjalistyczne wielokierunkowe realne leczenie bólu z użyciem wszystkich dostępnych opioidów (znaczne koszty), a w razie potrzeby także technik inwazyjnych. W jednostce stosuje się nowoczesną antybiotykoterapię, diagnostykę i pełnoprofilowe leczenie stanów nagłych, a także przetaczanie krwi i żywienie pozajelitowe (tylko to świadczenie jest rozliczane z użyciem współczynnika korygującego).

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zamierza wywołać ogólnopolską dyskusję na temat przygotowania Narodowego Programu Rozwoju Opieki Paliatywnej i skorelowania go z Narodowym Programem Zwalczania Chorób Nowotworowych, w celu zbudowania wzajemnych relacji leczenia przeciwnowotworowego i objawowego.

W inicjatywę szpitala włączyły się społecznie zaangażowane osobistości świata kultury i sztuki: Ewa Prisner - Prezes Stowarzyszenia  Wspierania Onkologii UNICORN i jego twórcy Barbara i Jerzy Stuhrowie, Grzegorz Turnau.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.