Czy trzeba rejestrować wpłaty pacjentów ZOL na kasie fiskalnej?

RYNEK OPIEKI

Autor: podatki.biz/Rynek Seniora   22 grudnia 2014 16:04


Czy trzeba rejestrować wpłaty pacjentów ZOL na kasie fiskalnej?

Czy wpłaty za pobyt pacjenta w ZOL wnoszone na konto bankowe oraz gotówką do kasy przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej należy rejestrować przy użyciu kasy fiskalnej?

Jak czytamy w portalu www.podatki.biz, przedmiotem działalności ZOL jest całodobowa opieka medyczna lekarska i pielęgniarska z zakwaterowaniem i wyżywieniem nad pacjentami leżącymi. Czynności podejmowane w jednostce mają za zadanie zapewnienie pacjentom realizacji podstawowych czynności życiowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego.

Finansowanie usług świadczonych w ramach ZOL odbywa się ze środków NFZ oraz w części ze świadczeń emerytalnych lub rentowych pacjentów lub ich rodzin. W przypadku świadczeń realizowanych na zasadach komercyjnych, całość zapłaty za pobyt finansowana jest przez pacjenta lub jego rodzinę. Rozliczenia miesięczne z NFZ odbywają się na podstawie wystawionej faktury za wykonane świadczenia zdrowotne dla NFZ zgodnie z podpisaną umową.

W opisywanej sytuacji wpłaty od pacjentów lub ich rodzin za pobyt w ZOL dokonywane są przelewem na rachunek bankowy w sposób umożliwiający dokładne określenie, którego pacjenta ZOL dana opłata dotyczy. W sporadycznych przypadkach pacjenci lub ich rodziny uiszczają płatność gotówką. Do tej pory zarówno wpłaty na rachunek bankowy, jak i wpłaty gotówkowe ewidencjonowane są na kasie fiskalnej. Na życzenie pacjenta do paragonu wystawiane są faktury.

Czy to jest jednak konieczne? W interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2014 r. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, możemy się dowiedzieć, że nie ma obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej wpłat za pobyt wnoszonych w całości przez pacjenta lub jego rodzinę na konto ZOL, jeśli z dokumentu zapłaty jednoznacznie wynika jakiej konkretnie czynności wpłata dotyczyła.

Wpłaty gotówkowe natomiast należy ewidencjonować przy użyciu kasy rejestrującej.

Więcej: www.podatki.biz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.