Demencja - co piąta osoba po 80 r.ż. będzie ją miała. Jak przygotować system?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   04 maja 2016 15:45

Rozbudowując system opieki długoterminowej, będziemy musieli korzystać ze wsparcia środowiskowego. Nie mamy możliwości wprowadzenia takiego systemu opieki instytucjonalnej, jak np. w Finlandii czy krajach skandynawskich. Po pierwsze jest nas za dużo, po drugie nie mamy takich zasobów finansowych - twierdzi Jarosław Gnioska, dyrektor Centrum Alzheimera w Warszawie, jedynej tego typu publicznej placówki opieki społecznej w Polsce.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia u osób powyżej 65. r.ż. Ocenia się, że w Polsce choruje na nią ok. 250 tys. osób. Jednym z najważniejszych wyzwań społecznych staje się zapewnienie chorym specjalistycznej opieki, a ich rodzinom wsparcia w placówkach, które świadczą kompleksowe usługi terapeutyczne, rehabilitacyjne oraz opiekuńcze.

Dobrodziejstwo dłuższego życia plus...
- Demografowie twierdzą, że jeżeli dzisiaj urodzi się dziecko, to co drugie ma szansę dożyć stu lat. Jednak bardzo szybko okazało się, że razem z dobrodziejstwem dłuższego życia dostajemy coś, czego się nie da uniknąć. Chodzi o zespoły otępienne, które są nieuleczalne i nie jest ich w stanie wykluczyć nawet najlepsza profilaktyka zdrowotna - mówi Jarosław Gnioska, dyrektor Centrum Alzheimera w Warszawie.

Dyrektor zwrócił uwagę, że choć „oficjalnie” na alzheimera cierpi w Polsce ok. 250 tys. osób, to można tę sumę nawet podwoić, gdyż nie wszyscy są zdiagnozowani. - Choroba ujawnia się mniej więcej po 8 latach od momentu jej wystąpienia - precyzuje. Zaznacza, że co piąta osoba po 80-tce  będzie miała demencję.

- Chory jest w tym obszarze problemowym osobą, która najmniej odczuwa skutki choroby Alzheimera. Najbardziej narażone na nie są najbliżsi oraz zawodowi opiekunowie. Alzheimer ma bardzo duże rażenie społeczne, gdyż jego objawy przypominają chorobę psychiczną - mówi Jarosław Gnioska. Dodaje, że z tego powodu chorzy są nierzadko ukrywani przed społeczeństwem, a gdy dochodzi do momentu krytycznego, rodzina szuka odpowiedniej placówki.

- Póki co jesteśmy jedyną placówką pomocy społecznej w Polsce dedykowaną chorym na alzheimera. Nie ma szans, żebyśmy zaspokoili potrzeby całego kraju. Nawet Warszawa jest dla nas dużym wyzwaniem - wyjaśnia dyrektor.

Sama dobra wola nie wystarczy
- Nie wierzę w tzw. dobrą wolę, a budżet na opiekę długoterminową zawsze będzie za mały. Do działań i współpracy mogą nas zmusić jedynie uwarunkowania formalnoprawne, zaś pieniądze należy kierować tam, gdzie występuje największe ryzyko zaniechań - tłumaczy Jarosław Gnioska.

Zaznacza, że w finansowaniu opieki długoterminowej, w szczególności w przypadku starszych osób z różnymi formami demencji, nie należy kierować się ani dobrą wolą ani pomysłowością, gdyż często skutkiem takich działań jest marnotrawienie i tak niewystarczającej ilości środków finansowych.

- Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, jakie są ryzyka zaniechań w określonych obszarach opieki długoterminowej, by ustalić odpowiednią hierarchię preferencji. Tam, gdzie to ryzyko jest największe, podejmujemy działania - tłumaczy.

Według dyrektora Centrum Alzheimera w wypracowywaniu skutecznych narzędzi systemowych w obszarze opieki nad osobami starszymi gubi nas brak umiejętności współpracy. Ministerstwa, agencje i organy administracji bardzo słabo się ze sobą komunikują, tworząc „Polskę resortową”.

- Musimy tak kierować nasza aktywnością w skali krajowej i lokalnej, by porządkować nasze zasoby i móc je efektywnie wykorzystywać - mówi Gnioska.

W praktyce ma to się sprowadzać do jak najdłuższego utrzymywania dobrej jakości życia zarówno osób z otępieniami, jak i całego otoczenia rodzinnego i społecznego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.