Dolnośląskie: "półrocze" nowego ZOL-u w Sokołowsku. Starsi pokochali terapię sztuką

RYNEK OPIEKI

Autor: JW/Rynek Seniora   08 lutego 2017 15:56


Dolnośląskie: "półrocze" nowego ZOL-u w Sokołowsku. Starsi pokochali terapię sztuką Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 50 osób skorzystało od września 2016 r. z usług nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego "Waligóra" w Sokołowsku. Największą popularnością cieszyła się arteterapia.

Całodobowa opieka, terapie zajęciowe, specjalistyczne warsztaty, rehabilitacja ruchowa, badania diagnostyczne i specjalistyczne - m.in. z takich usług ZOL-u "Waligóra" korzystali jego podopieczni.

Półroczne podsumowanie na plus
ZOL należy do spółki Sanatoria Dolnośląskie, której właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

W ciągu pół roku działalności (od września 2016 r.) z ZOL-u skorzystało już ponad 50 osób. 

- „Waligóra” jest gotowy na przyjęcie 39 podopiecznych - mówi Barbara Grzegorczyk, prezes spółki Sanatoria Dolnośląskie. - Takie obłożenie zapewnia komfort, nie tylko pod względem zajmowanej przestrzeni, ale też podczas uczestnictwa w zajęciach, a tych w „Waligórze” nie brakuje - dodaje. 

Podczas pobytu w ZOL „Waligóra” pacjenci mogą korzystać z muzykoterapii, biblioterapii, arteterapii, ludoterapii oraz zajęć indywidualnych, jak rehabilitacja geriatryczna, rehabilitacja neurologopedyczna. Czekają na nich także indywidualne porady psychologa i konsultacje lekarskie.

Terapia przez sztukę to ulubione zajęcia
Wśród seniorów największym uznaniem cieszą się warsztaty polegające na tworzeniu prac z różnych obszarów sztuki.

- Arteterapia, czyli obcowanie ze sztuką, pozwala naszym pensjonariuszom na odstresowanie i zrelaksowanie, co sprzyja poprawie stanu zdrowotnego - wyjaśnia Grzegorczyk.

Zgodnie z definicją Brytyjskiego Stowarzyszenia Arteterapeutów (The British Association of Art Therapists (BAAT) arteterapia jest formą psychoterapii, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. Podopieczny może tworzyć obrazy i obiekty w celu ich późniejszej analizy pod kątem znaczeń. Dzięki temu osoba może lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów i trudności. To z kolei może prowadzić do pozytywnej trwałej zmiany oraz ogólnie rozumianej poprawy jakości życia. 

ZOL został zmodernizowany dzięki projektowi: „Dostosowanie obiektu „Waligóra” w Sokołowsku do prowadzenia opieki długoterminowej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i przewlekle chorymi”, który współfinansowany był ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Sanatoria Dolnośląskie prowadzą w Sokołowsku także Dzienny Dom Opieki Medycznej i ZOL, oba pod nazwą "Biały Orzeł". W sumie spółka oferuje ok. 150 miejsc opieki długoterminowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR