Dom pomocy społecznej. Kto może skorzystać i ile to kosztuje
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   05 czerwca 2015 12:14

Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie, która wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Taka osoba nie może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, a nie można jej zapewnić pomocy w formie usług opiekuńczych.

Zwykle umieszcza się taką osobę w placówce, która jest jak najbliżej miejsca jej zamieszkania. Jeśli w najbliższym DPS-ie nie ma miejsc, a czas oczekiwania w kolejce może być dłuższy niż trzy miesiące, na jej wniosek gmina musi znaleźć miejsce w innej placówce, gdzie okres oczekiwania na miejsce jest krótszy.

Odpłatność za pobyt w DPS-ie jest wyliczana za każdym razem indywidualnie i zależy od dochodów mieszkańca. Opłatę za pobyt w DPS-ie ponosi osoba, która została tam skierowana. Opłata nie może być wyższa niż 70 proc. jej dochodu. Resztę dokładają małżonek, dzieci lub wnuki. Opłatę wnosi też gmina, w wysokości różnicy między kosztem utrzymania w DPS-ie a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca, jego małżonka i zstępnych.

Krewni oraz gmina dopłacają do kosztów pobytu dopiero wtedy, gdy 70 proc. dochodu osoby umieszczonej w DPS-ie nie pokrywa pełnego kosztu utrzymania mieszkańca w tym domu.

Ustawa o pomocy społecznej przewiduje możliwość zwolnienia osoby (również mieszkańca) wnoszącej opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej, na jej wniosek, częściowo lub całkowicie.

W przypadku, jeśli krewni nie wywiązują się z obowiązku dopłaty do pobytu osoby w domu pomocy społecznej, opłaty te zastępczo wnosi gmina. 

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.