Dom Schronienia w Zgierzu: co stwierdziła kontrola wojewody?Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora - 14 października 2016 11:34


W czwartek rano (13 października) wszystkie osoby z Domu Schronienia w Zgierzu (Łódzkie) musiały opuścić ośrodek - wojewoda podjął decyzję o jego likwidacji. Jak uzasadnił swoją decyzję?

W uzasadnieniu decyzji wojewody łódzkiego o zamknięciu Domu Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu można przeczytać: "Wizytowane pomieszczenia były brudne. Na podłogach korytarzy znajdowała się brudna bielizna pościelowa i osobista, zużyte podkłady, pudła ze śmieciami. W całym budynku odczuwalny był zapach moczu. Osoby leżące przykryte były brudną, wymiętą pościelą".

Ponadto - jak cytuje treść uzasadnienia Gazeta Wyborcza - zespół kontrolerów stwierdził, że na dzień kontroli spośród 83 osób przebywających w kontrolowanym podmiocie, 27 osób wymagało całodobowej opieki, m.in. w zakresie udzielania pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji czy też opieki higienicznej. Były to osoby leżące, pampersowane, cewnikowane lub poruszające się przy pomocy sprzętu ortopedycznego.

W uzasadnieniu czytamy również, że: "W trakcie kontroli zespół inspektorów, w związku z podejrzeniem, że osoby wymagające całodobowej opieki znajdują się w złym stanie zdrowia, powiadomił Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Lekarz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w odniesieniu do 13 osób stwierdził stan zagrożenia życia lub zdrowia i podjął decyzję o przewiezieniu tych osób do szpitala".

Więcej: www.lodz.wyborcza.pl