Domy Pomocy Społecznej: przemoc i totalna kontrola?

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   16 maja 2017 10:55


Domy Pomocy Społecznej: przemoc i totalna kontrola? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co roku do DPS trafia średnio 11 tys. osób, a choć procedury przyjęcia są ściśle określone dalsze 8 tys. osób czeka w kolejkach, czasami po kilkanaście miesięcy.

Jeden za drugim powstają więc DPS-y niepubliczne. Pół biedy, jeśli są to ośrodki działające zgodnie z prawem i zarejestrowane, a więc poddawane jakiejś kontroli. Ale równolegle mamy wysyp komercyjnych i nielegalnych instytucji.

Ile ich jest, nikt nie wie, bo obchodzą prawo na kilka różnych sposobów. Zawierają np. z rodzinami pensjonariuszy umowy cywilne, nad którymi nikt nie ma nadzoru. A w tych umowach nagminnie zdarzają się klauzule niedozwolone, takie jak zrywanie umowy z dnia na dzień na wypadek braku opłaty na czas czy złamania regulaminu.

Wbrew nazwie „domy pomocy” to nie są prawdziwe domy, tylko instytucje. Opiekunów z podopiecznymi nie łączy więź emocjonalna, ale stosunek pracy.

Co więcej, umowy często podpisywane są nie z samymi mieszkańcami, ale z ich rodzinami lub z gminą. Więc podopieczny z podmiotu opieki staje się jej przedmiotem. Takim, którego chroni się przed postronnymi.

Stąd w DPS regulaminy i spisane rozkłady dnia. Stąd zgody na wyjścia z DPS, na wizyty, na to, by zjeść posiłek w pozaregulaminowej porze. Nawet prawo do intymności to rarytas. Normą jest dzielenie pokoi z innymi, których przecież sobie pensjonariusz nie wybiera. Rzadkością własne klucze do pokojów czy zamykane toalety. Dokumenty i kosztowności pensjonariuszy często są przechowywane w depozytach, co powoduje, że faktycznie pozbawia się ich dostępu do tych rzeczy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR