DPS-om brakuje pieniędzy. ZPP apeluje do posłów i senatorów
Autor: MK/Rynek Seniora   13 lipca 2015 13:52

Dotacja przekazywana domom pomocy społecznej musi być dostosowana do rzeczywistych kosztów utrzymania pensjonariuszy - apeluje do posłów i senatorów Związek Powiatów Polskich.

Apel ZPP dotyczy pensjonariuszy przyjętych oraz skierowanych do DPS-ów przed 1 stycznia 2004 r., czyli na tzw. starych zasadach.  

Do kosztów ich pobytu nie dopłacają ani gmina, ani członkowie rodziny. Jest on finansowany z dochodu mieszkańca placówki - np. jego emerytury - oraz dotacji z budżetu państwa. Jednak w związku z tym, że dotacja ta jest zbyt niska, to w połączeniu z opłatą wnoszoną przez seniora nie pokrywa pełnej kwoty utrzymania w DPS.  

"Sytuacja w jednostkach pomocy społecznej jest dramatyczna. Jednostkowe stawki wyżywienia - czyli podstawowej potrzeby, jaka powinna być zapewniona  - w niektórych domach wynoszą mniej niż 5 złotych dziennie. Brak środków finansowych na bieżące remonty i zakup wyposażenia prowadzi do degradacji zaplecza infrastrukturalnego. Pracownicy zatrudnieni w DPS-ach, za swoją ciężką i odpowiedzialną pracę często pobierają minimalne wynagrodzenie." - czytamy w piśmie podpisanym przez Ludwika Węgrzyna, prezesa ZPP.  

ZPP podnosi też kwestię dysproporcji w zasadach naliczania dotacji w zależności od województwa.

"Przykładowo, w województwie łódzkim pobyt jednego mieszkańca dotowany jest kwotą 1573 zł, a w województwie warmińsko-mazurskim kwota ta wynosi 2318 zł. Zwracamy uwagę, że nawet ta ostatnia kwota nie pozwala na utrzymanie mieszkańca DPS w standardzie wynikającym z obowiązujących przepisów prawa."- pisze ZPP.

Zdaniem ZPP, zmiana w zasadach finansowania domów pomocy społecznej wymaga bezzwłocznej interwencja ustawodawcy.  

„Zwracamy się do posłów - członków Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP oraz do senatorów - członków Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, o podniesienie tego tematu w pracach komisji.” - apeluje ZPP.

„Dalsze oczekiwanie, że problem rozwiąże się sam - na skutek śmierci kolejnych pensjonariuszy - jest niemoralne w stosunku do osób niesamodzielnych, którym Państwo winno zapewnić godne warunki egzystencji.” - podsumowuje prezes ZPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.