DPS-y dla osób z problemem alkoholowym: potrzeby ogromne, chętnych na tworzenie brak
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 sierpnia 2016 13:43

Nawet co dziesiąty mężczyzna po 65. r.ż. i 3 do 5. proc. kobiet w analogicznym wieku mają problemy z nadużywaniem alkoholu. Tymczasem w Polsce domy pomocy społecznej dla uzależnionych właściwie nie istnieją, mimo że od maja 2013 r. prawo umożliwia ich tworzenie. - Przepisów wykonawczych nie ma po dziś dzień, a zapotrzebowanie jest olbrzymie - twierdzi Walenty Bereza, przedsiębiorca, który w Przemyślu krok po kroku realizuje plan uruchomienia DPS-u dla podopiecznych z tej grupy.

Rynek Seniora: - 11 maja 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która przewiduje możliwość tworzenia domów pomocy społecznej dla osób z problemami alkoholowymi. Do tej pory - poza bardzo nielicznymi wyjątkami - praktycznie ich w Polsce nie ma.
Walenty Bereza: - To prawda. Według moich informacji jedyny funkcjonujący DPS dla osób uzależnionych od alkoholu znajduje się w Krakowie przy ul. Rozrywka; działają również oddziały dla osób z problemem alkoholowym usytuowane w strukturach domów pomocy społecznej.

Przykładem jest m.in. pododdział dla osób uzależnionych od alkoholu w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie w woj. wielkopolskim (oba ośrodki powstały jeszcze przed zmianami w prawie - red.). Ponoć jest też oddział dla osób z problemem alkoholowym w jednym z DPS-ów we Wrocławiu. O innych jednostkach nic mi nie wiadomo.

- Dyrektor DPS-u w Pleszewie, otwierając niecałe cztery lata temu pododdział dla alkoholików, stwierdził w rozmowie z PAP, że ze 100 tys. ówczesnych pensjonariuszy wszystkich domów pomocy społecznej w Polsce problem alkoholizmu dotyczy od kilku do kilkunastu tysięcy osób, a większość klasycznych DPS-ów boryka się z podopiecznymi nadużywającymi alkoholu. Dlaczego nie tworzy się kolejnych DPS-ów dla takich osób?
- Bo to bardzo trudne. Przepisów wykonawczych nie ma po dziś dzień, a koszt utrzymania podopiecznego w DPS-ie dla osób uzależnionych jest wyższy niż w klasycznym domu pomocy. Choćby z tej prostej przyczyny, że dla tej grupy potrzebny jest dedykowany program terapeutyczny i musi się nimi zajmować odpowiednia kadra - inna niż w standardowych domach. Taki program - jeśli ma być zrobiony dobrze - nie jest „bułką z masłem”.

Czas pobytu zakwaterowanych w tego typu DPS-ie jest prawnie uregulowany i wynosi 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Jeśli w tym okresie występuje rotacja podopiecznych, również utrudnia to organizację - wdrożenie nowego uzależnionego do już funkcjonującej grupy terapeutycznej wymaga określonych działań indywidualnych, co generuje dodatkowe koszty.

Pozostałe wymogi są jednak podobne do wymagań wobec standardowych domów pomocy społecznej, zaś stworzenie programu odbywa się w oparciu o funkcjonujące w nich rozwiązania i programy w DPS-ach dla chorych psychicznie.

Wracając natomiast do braku przepisów wykonawczych - skutek tego jest taki, że finalnie wszystko podlega interpretacji konkretnego urzędnika. A polski urzędnik, jeżeli czegoś nie wie, woli wstępnie powiedzieć „nie”, gdyż - co z jego perspektywy rozumiem - chce uniknąć ryzyka i zasięga wielu dodatkowych opinii. Wówczas jednak czas i pieniądze traci przedsiębiorca, a uzależnieni - możliwość wyjścia z nałogu.

- Jednak na Podkarpaciu, a konkretnie w Przemyślu, chce pan taki DPS otworzyć i już pan poczynił konkretne kroki. Dlaczego?
- Odpowiedź jest prosta: bo brakuje takich ośrodków, a zapotrzebowanie zarówno w skali kraju, jak i w woj. podkarpackim, jest olbrzymie.

Z dużą pomocą Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie przeprowadziliśmy ankietę we wszystkich gminnych ośrodkach pomocy społecznej woj. podkarpackiego ukierunkowaną właśnie na ten obszar. Okazało się, że liczba pensjonariuszy domów pomocy społecznej z problemem alkoholowym, którzy mogliby być skierowani do DPS-u dla osób uzależnionych od alkoholu, wynosi 60, a liczba podobnych osób do skierowania, ale ze środowiska lokalnego, niebędących mieszkańcami DPS-ów, wynosi 282.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR