DPS-y jeszcze poczekają na komercyjnych pensjonariuszy

RYNEK OPIEKI

Autor: KL/Rynek Seniora   16 września 2015 14:03


DPS-y jeszcze poczekają na komercyjnych pensjonariuszy DPS-y jako placówki budżetowe nie mogą prowadzić działalności komercyjnej. Fot. Shutterstock

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że nie pracuje nad zmianami, dzięki którym domy pomocy społecznej mogłyby przyjmować komercyjnych pensjonariuszy. Takiej możliwości chcieliby menedżerowie DPS-ów.

Jak portalowi rynekseniora.pl mówi Zuzanna Grabusińska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, do resortu faktycznie dochodzą apele ze strony DPS-ów o wdrożenie takich zmian w przepisach, które by umożliwiły placówkom udostępnianie niewielkiej części miejsc na zasadach komercyjnych, by w ten sposób mogły poprawić swoją sytuacje ekonomiczną.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że potrzebne są zmiany formuły funkcjonowania takich domów, jednak obecnie nie są prowadzone żadne prace w resorcie, które umożliwiłyby taką działalność - podkreśla Grabusińska.

Jak wyjaśnia, DPS-y jako placówki budżetowe nie mogą prowadzić działalności komercyjnej. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby istotnych zmian systemowych, a w sytuacji zbliżającego się końca kadencji Sejmu nie ma już szans na ich wprowadzenie.

- Być może jest to pomysł, który należy rozważyć w przyszłość - podkreśla. 

O przymiarkach resortu do zmian w sposobie funkcjonowania DPS-ów na antenie Radia eR mówiła na początku września br. Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej. 

Jak podkreślała, możliwości udostępniania 10 proc. miejsc na zasadach komercyjnych być może mogłaby poprawić funkcjonowanie tych placówek.

Wiceminister poinformowała także, że resort pracy zamierza w najbliższym czasie przekazać dodatkowe środki na funkcjonowanie DPS-ów. O wsparcie dla tych jednostek w związku z ich trudną sytuacją finansową apelował niedawno Związek Powiatów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.