DPS-y nie są już zamkniętymi enklawami

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   03 czerwca 2016 14:11


DPS-y nie są już zamkniętymi enklawami Funkcje domów pomocy społecznej coraz częściej wychodzą poza te regulaminowe. Fot. Shutterstock

Domy pomocy społecznej "otwierają się na świat" w szerokim tego słowa znaczeniu - zauważa Gazeta Wyborcza, opisując krakowskie placówki. Dyrekcja dba o usprawnianie i aktywizację podopiecznych, którzy integrują się z sąsiadami, młodzieżą, a nawet z przedszkolakami. Coraz chętniej są również aktywni wirtualnie.

Zarządzający DPS-ami dużą wagę przykładają do usprawniania lokatorów - zdarza się, że zatrudniają w tym celu fizjoterapeutów, kupują bieżnie, rowerki stacjonarne.

Dbają także o integrację - zarówno wśród samych mieszkańców (wspólne przygotowywanie posiłków, organizacja warsztatów kulinarnych, opieka nad zwierzętami domowymi, które są "adoptowane" przez pensjonariuszy), jak i z otoczeniem spoza placówki.

Domy pomocy społecznej współpracują np. z wolontariuszami - często uczniami pobliskich szkół, którzy spędzają wspólnie czas z podopiecznymi, spacerują, w zamian otrzymując kawę lub ciasto. Do domu przychodzą również przedszkolaki - przygotowują się chociażby do szkolnych przedstawień, korzystając z bardziej tolerancyjnej publiczności.

Mieszkańcy DPS-ów wychodzą także na różne wydarzenia sami - bilety dostarczają fundacje czy stowarzyszenia, a na wspólną wycieczkę udają się nawet niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich.

DPS-y także coraz częściej debiutują w mediach społecznościowych, np. na facebooku. Mieszkańcy - by móc siebie zobaczyć w sieci - mają dodatkową motywację, by nauczyć się obsługi komputera, aparatu cyfrowego czy tego w telefonie czy umieć korzystać z określonych programów komputerowych.

Więcej: www.krakow.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.