DPS-y pod kreską. Brak systemowego rozwiązania ich problemów
Autor: Włodzimierz Kaleta/Rynek Seniora   19 października 2015 10:57

Według przedstawicieli samorządów sytuacja w jednostkach pomocy społecznej jest dramatyczna. Wymaga to natychmiastowej zmiany w zasadach finansowania domów pomocy społecznej, ponieważ samorządy nie mają pieniędzy, by dopłacać więcej do DPS-ów. Trudna sytuacja materialna tych placówek już rodzi desperackie decyzje podopiecznych.

W Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu (Dolnośląskie) w tym roku powiesił się już drugi podopieczny. Pod koniec ubiegłego roku życie w podobny sposób odebrała sobie kobieta. Niebagatelny wpływ na podejmowanie tak desperackich decyzji ma zła sytuacja materialna placówki.

Odczuwają to także jej pracownicy. - Nigdy nie ma dla nas pieniędzy - mówią - nawet na podstawowe rzeczy, takie jak jednorazowe rękawiczki niezbędne do pracy. Wielokrotnie prosiliśmy o zakup dodatkowej odzieży. Jak to przy starszych osobach, czasem można się naprawdę pobrudzić, a w trakcie zmiany nawet nie mamy się w co przebrać. To wszystko to jakiś absurd. W DPS-ie w Bolesławcu zdarzały się też powszechne dolegliwości gastryczne. Uważamy, że mogło to być spowodowane nieświeżym jedzeniem.

Konieczna natychmiastowa interwencja 
Z biedą boryka się wiele placówek pomocy społecznej, zwłaszcza te, które mają pensjonariuszy przyjętych przed rokiem 2004. Wówczas obowiązywały inne przepisy. Obecnie do kosztów pobytu podopiecznych w domach pomocy dopłacają członkowie rodzin i gminy. Przedtem takiego obowiązku nie było.

Pensjonariusze, którzy trafili do nich przed rokiem 2004, przekazują na utrzymanie 70 proc. swoich dochodów. Resztę kosztów ma pokrywać państwo z dotacji budżetowej. Często zdarza się jednak, że dochody podopiecznych są niewielkie, a dotacje zbyt małe.

„Dotacja przekazywana domom pomocy społecznej musi być dostosowana do rzeczywistych kosztów utrzymania pensjonariuszy” - apeluje do posłów i senatorów Związek Powiatów Polskich.

Według Ludwika Węgrzyna, starosty bocheńskiego i prezesa Związku Powiatów Polskich, sytuacja w jednostkach pomocy społecznej jest dramatyczna. Jednostkowe stawki wyżywienia, czyli podstawowa potrzeba, jaka powinna być zapewniona, w niektórych domach wynoszą mniej niż 5 złotych dziennie.

Brak środków finansowych na bieżące remonty i zakup wyposażenia prowadzi do degradacji zaplecza infrastrukturalnego. Pracownicy, zatrudnieni w DPS-ach, za swoją ciężką i odpowiedzialną pracę często pobierają minimalne wynagrodzenie.

Zdaniem ZPP, zmiana w zasadach finansowania domów pomocy społecznej wymaga bezzwłocznej interwencji ustawodawcy.

„Zwracamy się do posłów - członków Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP oraz do senatorów - członków Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, o podniesienie tego tematu w pracach komisji’ - czytamy w piśmie. „Dalsze oczekiwanie, że problem rozwiąże się sam - na skutek śmierci kolejnych pensjonariuszy - jest niemoralne w stosunku do osób niesamodzielnych, którym państwo winno zapewnić godne warunki egzystencji.”

- Niestety nie było żadnej reakcji na nasz apel - podsumował prezes ZPP.

- Posłowie i senatorowie mają teraz, z ich punktu widzenia, ważniejsze sprawy na głowie. Walczą o mandaty w parlamencie. 

Rodzina nie płaci
Finansowe problemy Domów Pomocy Społecznej nie ograniczają się do pensjonariuszy, przyjętych przed rokiem 2004. Także nowi podopieczni nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do spędzania spokojnej starości.

Starosta Ludwik Węgrzyn zauważa, że koszty ich pobytu w ośrodkach znacznie przekraczają wpływy z dochodów pensjonariuszy i gminnego wsparcia.

- Rodziny nie kwapią się do realizacji obowiązku alimentacyjnego - powiedział.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.